Długodystansowe Regaty Wokół Zalewu Wiślanego

0
921

 

W miniony weekend odbyły się kolejne, tradycyjne już, Długodystansowe Regaty Wokół Zalewu Wiślanego. Tym razem regaty były rzeczywiście długodystansowe, albowiem wszystkie grupy startowe przepłynęły trasę w całości. Regaty zostały rozegrane w formule KWR, a jachty zostały podzielone na trzy grupy startowe. Z uwagi na fakt, iż regaty te poza Pucharem Zalewu Wiślanego zaliczane są także do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego pierwsza połowa trasy regat była taka sama dla wszystkich grup startowych. Drugą natomiast organizator Jachtklub Elbląg wytyczył w zależności od szybkości jachtów startujących. W konsekwencji jachty najszybsze opłynęły dookoła cały Zalew Wiślany, poczynając do Tolkmicka, przez Frombork, Piaski, Krynicę Morską, Kąty Rybackie, Suchacz z powrotem do Tolkmicka, które było portem regat. 

 

 

O tym, iż formuła regat długodystansowych cieszy się zainteresowaniem żeglarzy świadczy fakt, iż do rywalizacji zgłosiło się dwadzieścia sześć załóg, w tym pięć z Federacji Rosyjskiej oraz jedna załoga z Niemiec. 

 

Regaty o poranku otworzył Burmistrz Tolkmicka Pan Andrzej Lemanowicz, od zawsze przychylny żeglarzom, życząc pomyślnych wiatrów i udanej rywalizacji na wodzie. Sędzia główny regat Stanisław Bogdan Justyński przestawił trasy, podział na grupy i zasady wyścigu, po czym wszystkie jachty udały się na linię startu. Pierwsze jachty po niecałych siedmiu, ostatnie po niespełna jedenastu godzinach żeglowania w pięknym słońcu i doskonałych warunkach wiatrowych dotarły na metę. Po posileniu się gorącą zupą z kotła, o godzinie 21.00, sędzia główny w towarzystwie fundatora pucharów Dyrektora Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Warmińsko-Mazurskiego w Elblągu Pana Jerzego Wcisły ogłosił wyniki, które przedstawiają się następująco:

 

Grupa I

I miejsce – Tomasz Siekierko z załogą na jachcie „Kaper”, 

II miejsce – Janusz Rutkowski z załogą na jachcie „Irbis”,

III miejsce – Jerzy Lamp z załogą na jachcie „Slocum”.

 

Grupa II

I miejsce – Grzegorz Szlendak z załogą na jachcie „Palomino”,

II miejsce – Michaił Muleris z załogą na jachcie „Vera”,

III miejsce – Adam Kapczyński z załogą na jachcie „Aleksiak”.

 

Grupa III

I miejsce – Tomasz Makowski z załogą na jachcie „2 easy”,

II miejsce – Zygmunt Zander z załogą na jachcie ” Delphine”,

III miejsce – Sergey Zhadobko z załogą na jachcie „Wega”.

 

Podczas ceremonii zakończenia regat zwycięzcom wręczono puchary, a organizatorzy podziękowali żeglarzom za przybycie oraz wspólną rywalizację zgodną z zasadami fair play. Pan Jerzy Wcisła zaprosił wszystkich zebranych na kolejne regaty o Puchar Trzech Marszałków 2015, które odbędą się w dniach 25-28 czerwca 2015 w Krynicy Morskiej. 

 

 

Adam K. Kapczyński

 

Jachtklub Elbląg 

 
 

Komentarze