„Dar Szczecina” – na regaty

0
341

I tak nasza i szczecińska wielka przygoda coraz bliżej… Przypomnę, że na trasie ubiegłorocznych TTSR’2010, na Morzu Północnym, spotkało się kilkanaście polskich jachtów i żaglowców, w tym roku, na dalszej atlantyckiej trasie, będzie nas znacznie mniej. Będą cztery polskie żaglowce – „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, ORP „Iskra” i „Gedania”,  a z polskich jachtów na razie na liście zgłoszonych są trzy ze Szczecina – „Dar Szczecina”, „Endorfina” i nowy w tym gronie  prywatny „Camelot”, a z innych polskich tylko „4 Oceans’ Dream” – z załogą ze Świnoujścia. Start do regat z początkiem lipca, w irlandzkim porcie Waterford, nasze jachty ruszą ze Szczecina już na przełomie maja i czerwca. 

Tegoroczna oficjalna reprezentacja Szczecina będzie liczyła ok. 60 osób, a stanowiły ją będą dwie podmiany na pokładzie „Daru Szczecina”, a ponadto dwie grupy po 20 osób na „Darze Młodzieży”. Niestety, z udziału w tworzeniu reprezentacji wycofał się w tym roku Urząd Marszałkowski. Wcześniej na „Darze Szczecina”, w planowanym terminie od 17 maja do 21 czerwca – czyli w drodze ze Szczecina do Francji, gdzie zaokrętuje załoga regatowa – będą laureaci radiowego konkursu Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami i Szczecińskiego Programu Edukacji Morskiej. Łącznie będą to trzy pełne załogi, każda po 12 osób, w tym trzy osoby kadry (kapitan Jurek Szwoch i dwie osoby oficerów-wychowawców, i 9 uczniów, czyli razem będzie 27 laureatów Programu i Szkoły Pod Żaglami, większość ze Szkolnych Kół Edukacji Morskiej – ze szczecińskich gimnazjów i szkół średnich  (m.in. – Gim. 6, ZSE-E, LOzOI, VII LO, ZSTiM, ZS 3, ZS 6, CŻ i MOS 1). Planowana trasa rejsu: 1) Szczecin – Hanstholm (Dania); 2) Hanstholm – Le Havre (Francja): 3) Le Havre – Plymouth (Anglia) – Le Havre, gdzie zaokrętuje załoga regatowa. Te trzy pierwsze etapy rejsu „Daru Szczecina” finansują po jednej trzeciej – Wydz. Oświaty UM, Stow. Szczecińska Szkoła Pod Żaglami, i uczestnicy rejsu. Dalej – w regatach – połowę kosztów pokrywa miasto Szczecin, połowę uczestnicy reprezentacji.

Załoganci z pierwszego etapu – ze Szczecina do Hnstholm – od wtorku 17 bm. są już na pokładzie „Daru Szczecina”, przechodzą wstępne przeszkolenie, przygotowują jacht do wyjścia. Gościli już w środę na pokładzie matkę chrzestną „Daru Szczecina”, znaną żeglarkę panią Danutę Kopacewicz, która corocznie – z ciastem – odwiedza załogi swojego „chrześniaka”… Pożegnalne spotkanie z przedstawicielami Urzędu Miasta i mediami – dzisiaj 19 maja br., o godz. 12.00, na przystani Centrum Żeglarskiego, ul. Przestrzenna 21.

Relacja – Wiesław Seidler

Komentarze