„Dar Młodzieży” zmierza do Szczecina

0
611

Żaglowiec Akademii Morskiej w Gdyni wraca na Bałtyk, w drodze na uroczystości związane z finałem The Tall Ships Races Szczecin 2013. Fregata zacumuje przy Wałach Chrobrego w godzinach rannych 2 sierpnia.  Statek nie brał wprawdzie udziału w samych regatach, zaakcentował jednak swoją obecność podczas tegorocznej imprezy – żegnał żaglową flotyllę w duńskim Aarhus, a w kwietniu gościł  już w Szczecinie, stanowiąc główny obiekt  kompleksowych  ćwiczeń służb ratowniczych przed zlotem żaglowców. Do burty „Daru Młodzieży” zacumowany zostanie rosyjski „Mir”.  Będzie okazja do ciekawego porównania obu siostrzanych fregat. 

Już 3 sierpnia, z pokładu naszego żaglowca, dokonane zostanie uroczyste otwarcie finału regat The Tall Ships  Races, z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Na „Darze Młodzieży” podczas postoju w Szczecinie odbędzie się także szereg imprez towarzyszących zlotowi.  M.in. uroczyste otwarcie VI Światowego Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Amerykanistycznego z udziałem naukowców z 30 państw. Z pokładu żaglowca celebrowane będzie także nabożeństwo ekumeniczne dla zgromadzonych na Wałach Chrobrego uczestników i gości Zlotu, a jego pokład udostępniony będzie do zwiedzania.

Załogę szkolną „Daru Młodzieży” stanowią studenci  I roku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.  Popłyną oni jeszcze ze Szczecina do Rostocku i Sassnitz, gdzie nastąpi kolejna wymiana załogi – na statek wejdą studenci Akademii Morskiej ze Szczecina.

„Dar Młodzieży” opuścił Gdynię 13 marca. Dotąd praktykę odbyło na jego pokładzie ok. 600 studentów Akademii Morskich z Gdyni i Szczecina, uczniów średnich szkół morskich ze Świnoujścia, Gdańska i  Antwerpii oraz żeglarzy. W Gdyni  żaglowiec ponownie zacumuje 20 sierpnia, a zakończy tegoroczną kampanię morską 30 listopada.

Aleksander Gosk

Dział Armatorski AM

Fot. Maciej Stobierski

Komentarze