Dar Młodzieży triumfuje!

0
470

Wspaniała wiadomość 01.09 rano z regatowych szlaków The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Dokładnie o godzinie 4.02 Dar Młodzieży, jako najszybszy żaglowiec klasy „A”, przekroczył linię mety. Tym samym został nie tylko bezapelacyjnym zwycięzcą regat na trasie Turku – Gdynia, ale również prestiżowego wyścigu z siostrzaną rosyjską fregatą – Mirem.

Nagrodą w pojedynku jest ufundowana przez konstruktora obu jednostek – inżyniera Zygmunta Chorenia – statuetka Tea Pot Trophy oraz nieoficjalny tytuł najszybszego żaglowca świata. Gratulujemy kapitanowi Arturowi Królowi i całej załodze żaglowca, którego armatorem jest gdyńska Akademia Morska.

„Dar Młodzieży” stoi na redzie i o godz. 15.00 będzie juz w porcie na  swoim stałym miejscu vis a vis Akwarium Gdyńskiego. „Mir” ma jeszcze ok. 26 mil morskich do mety (stracił w sztormie 3 żagle!), jachty Fujimo i Lady B są w porcie w Helu (w nocy przekroczyły metę). 4 Oceans’ Dream ma do mety ok. 40 mil morskich.

Większość biorących udział w regatach żaglowców znajduje się aktualnie w rejonie Gotlandii.

Teraz wieje dla żaglowców dobry wiatr – niezbyt silny i z dobrego kierunku. Spodziewamy się, że wszystkie jednostki będą w Gdyni do południa w piątek. Tylko Kruzensztern przybędzie w sobotę – zgodnie z zapowiedziami. 

„Dar Młodzieży”, symbol polskiego żeglarstwa, zbudowano w Stoczni Gdańskiej w 1982 r. w dużej części ze składek społeczeństwa. Od 25 lat, niezależnie od rejsów szkoleniowych organizowanych dla studentów szkół morskich, fregata uczestniczy w zlotach żaglowców, m.in. w 1983 i 1997 r. w Japonii, w 1987 r. w Australii, a w 2000 r. w USA i Kanadzie. W latach 1987-1988 „Dar Młodzieży” okrążył świat, opływając słynny przylądek Horn.

Poniżej zdjęcie zwycięzcy na gdyńskiej redzie – fot. Krzysztof Romański.

Wszelkie aktualności o regatach na stronie internetowej: www.sailtraininginternational.org.
Przypominamy również o specjalnym serwisie internetowym poświęconym The Culture 2011 Tall Ships Regatta: www.zagle.miasto.gdynia.pl.

Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Komentarze