„DAR MŁODZIEŻY” POPŁYNĄŁ DO „NAUTY”

0
428

 

Praktycznie do końca roku nie zobaczymy już „Daru Młodzieży” na stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim. Żaglowiec pozostał w Gdyni, przeszedł jedynie do nabrzeża Stoczni Remontowej „Nauta”, gdzie przeprowadzony zostanie remont i modernizacja wnętrz w części studenckiej. Po 33 latach eksploatacji, całkowicie wymieniona zostanie zabudowa i  wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych dla praktykantów. Przez kubryki studenckie przewinęło się od 1982 roku prawie 19 tysięcy studentów Akademii Morskich, uczniów średnich szkół morskich, żeglarzy. Wysłuzone koje i elementy wyposażenia kubryków zostaną wymienione na nowe, uwzględniające doświadczenia minionych lat oraz nieco zmienione warunki odbywania praktyk morskich.

 

 

Zmodernizowany zostanie m.in. sam układ kubryków – miejsce czterech 20-osobowych i czterech 10-osobowych – zajmie dwanaście kubryków 10-osobowych. Wewnątrz znajdą się nowe piętrowe koje, nowe szafki studenckie, zmieniona zostanie lokalizacja regałów na środki ratunkowe, wymienione zostaną wszystkie wykładziny i drzwi, a także większość bulajów. Po całkowitym demontażu dotychczasowego wyposażenia i konserwacji kadłuba, gruntownej modernizacji poddane zostaną instalacje – elektryczna, oświetleniowa, wentylacyjna, klimatyzacyjna. Znacznie zwiększona zostanie na przykłąd ilość gniazdek elektrycznych – każdy praktykant mustruje obecnie z własnym sprzętem typu laptop czy telefon komórkowy, koje wyposażone zostaną w indywidualne oświetlenie do czytania. Zmiany poprawią komfort odbywania praktyk – nie zmieni się jednak zasadniczo specyfika marynarskiej służby na żaglowcu, pozostającej swoistym pierwszym morskim sprawdzianem dla przyszłych oficerów floty.

Zakończenie remontu przewidziane jest na koniec bieżącego roku, w lutym 2016 , odświeżony „Dar Młodzieży” przyjąć powinien pierwszych praktykantów. 

Komentarze