Czy to jeszcze regaty czy już przygoda?

0
439

Regaty Eljacht Cup zakończone

 Za nami kolejna edycja międzynarodowych regat Eljacht Cup organizowanych wspólnie z Kaliningradzkim Regionalnym Jachtklubem. W tej edycji regaty odbyły się przy współpracy z Gdańską Federacją Żeglarską oraz Pomorskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim. Podczas rejsu nie obyło się bez przygód. Żeglarze najpierw zmagali się z brakiem wiatru, by ostatniego dnia słoneczna aura zmieniła się w sztorm.

 Do regat zgłoszono 7 jachtów rosyjskich i 10 polskich. Start do pierwszego wyścigu odbył się 23 czerwca br. z Górek Zachodnich w Gdańsku.

 Jednostki wystartowały do pierwszego wyścigu, którego trasa biegła do portu w Bałtijsku. Z wyścigu po ok. dwóch godzinach żeglugi z przyczyn technicznych wycofała się „Argea”. Przez większość dnia załogi żeglowały przy sprzyjającym wietrze z północnego zachodu o sile 2-3°B. Wiatr stopniowo zmieniał kierunek na północno wschodni i słabł, by ostatecznie około godziny 18:00 całkowicie zaniknąć. Czterem jachtom udało się ukończyć wyścig jeszcze przed ustaniem wiatru. Pozostałe jednostki, które w tym czasie znajdowały się w odległości 5-10 mil morskich od linii mety musiały zaczekać na powrót wiatru do godziny 20:30.

 Następnego dnia załogi mogły nieco odetchnąć po sobotnich zmaganiach z żywiołem. W niedzielę żeglarze odpoczywali oraz zwiedzali Kaliningrad.

 W nocy z 24 na 25 czerwca br. nastąpiło znaczne pogorszenie pogody. Prognozy przewidywały bardzo silny sztorm na wodach Bałtyku w poniedziałek 25 czerwca z wiatrem o sile 9°B. – Pływanie w takich warunkach jest bardzo niebezpieczne. Grozi to nie tylko uszkodzeniem jednostki, lecz jest także zagrożeniem dla życia. Nie chcieliśmy podejmować takiego ryzyka. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zakończeniu regat po pierwszym wyścigu tak, by polskie załogi mogły bezpiecznie wrócić do macierzystego portu – mówi Andrzej Szrubkowski z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, organizator regat.

 Wyniki regat zostały ustalone w klasyfikacji generalnej i w grupach. Zwycięzcą w klasyfikacji generalnej i zarazem w grupie B został „Quick Livener” kpt. Jacek Zieliński Polski Klub Morski & POZŻ, w grupie A zwyciężyła „Albacora” z Jachtklubu Stoczni Gdańskiej kpt. Andrzej Szrubkowski, w grupie C „Eljacht” kpt. Jerzy Jankowski – sponsor regat.

 – Jesteśmy zadowoleni, że w tym roku udało nam się zorganizować regaty z trasą wiodącą do rosyjskiego portu w Bałtijsku. Chcielibyśmy podziękować przedstawicielom Kaliningradzkiego Regionalnego Jachtklubu za wspólną organizację tej wspaniałej imprezy. Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom Eljacht Cup oraz serdecznie zapraszamy na kolejną edycję – mówi Tomasz Jankowski z firmy Eljacht w Gdańsku, sponsor tytularny regat.

 Więcej informacji:

 ELJACHT JERZY JANKOWSKI

ul.Łowicka 13, 80-642 Gdańsk

tel.  +48 58 320 70 24

www.eljacht.pl

Komentarze