Czy Gdynia zorganizuje MŚ ISAF?

0
485

Regaty, będące zaraz po igrzyskach, najbardziej prestiżową imprezą w żeglarstwie olimpijskim, rozgrywane są co 4 lata. Przez 16 dni przedstawiciele wszystkich 10 konkurencji olimpijskich walczą nie tylko o medale, ale również o kwalifikacje do igrzysk. Imprezy tej rangi jeszcze w Polsce nie było! Blisko 1600 zawodników z 80 państw, 300 motorówek trenerskich, 120 motorówek operacyjnych, przekazy telewizyjne na cały świat. Żeglarskie święto na wodzie i przede wszystkim na lądzie.

Prezentacja Gdyni potwierdziła status Polski i miasta jako jednego z faworytów rywalizacji. Do najważniejszych atutów naszej kandydatury należą m.in. doskonałe warunki żeglugowe na akwenach wokół Gdyni, dobra i nie wymagająca wielkich nakładów inwestycyjnych infrastruktura żeglarska, doświadczenie w organizacji wielkich imprez żeglarskich oraz dostępność komunikacyjna miasta. Mocną stroną Gdyni jest też położenie miasta – wyścigi można rozgrywać blisko całego trójmiejskiego wybrzeża. Plaże, bulwar, nadmorskie klify i molo stwarzają wyśmienite warunki do obserwowania zmagań żeglarzy przez wielotysięczną publiczność, na czym bardzo zależy organizatorom.

Pozytywnym zaskoczeniem dla międzynarodowego gremium oceniającego kandydatury była ciekawa forma gdyńskiej prezentacji. Na jej potrzeby stworzona została specjalna, rysunkowa wersja centrum Gdyni, wzbogacona znakomitymi fotografiami oraz dynamicznymi spotami filmowymi, w których w rolę lektora wcielił się… Brian – jeden z głosów najlepszego na świecie syntezatora mowy Ivona, rodem z Gdyni. Swoją rolę spełnili również prelegenci.

Zaprezentowano także bardzo ciekawą kompozycję przekazu medialnego oraz programy mające na celu rozwój żeglarstwa i zwiększenie liczby adeptów tego sportu w Polsce i najbliższych krajach. Nasi sąsiedzi bardzo pozytywnie odnieśli się do propozycji Gdyni. Otwarcie wspomagają nasze działania, widząc unikalna szansę, jaką dla rozwoju żeglarstwa może im przynieść organizacja mistrzostw w Polsce.

Żeglarskie Mistrzostwa Świata klas olimpijskich ISAF to największa impreza żeglarska na świecie. Grono konkurentów Gdyni tworzy sześć miast z trzech kontynentów: Haga (Holandia), Santander (Hiszpania), Busan (Korea), Kingston (Kanada), arena zmagań żeglarskich podczas ostatnich Igrzysk Olimpijskich Qingdao (Chiny) oraz Aarhus (Dania). Decyzję Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej poznamy w lutym 2011 roku.

W skład pięcioosobowej polskiej delegacji weszli: Tomasz Półgrabski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Stanisław Szwabski – przewodniczący Rady Miasta Gdyni, Marzenna Koszewska – dyrektor ds. kontaktów międzynarodowych i logistyki olimpijskiej PKOll jednocześnie szefowa polskiej misji olimpijskiej w Londynie, Tomasz Chamera – dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Krzysztof Romański z Referatu Promocji w Urzędzie Miasta Gdyni.

Autor: Krzysztof Romański i Tomasz Chamera

 

Komentarze