Czternasta edycja VOLVO Gdynia Sailing Days wystartowała

0
269

Tegoroczne VOLVO Gdynia Sailing Days rozpoczyna się od regat 27. edycji Pucharu Miasta Gdyni w klasach Laser, Laser Radial i Laser 4.7 oraz Open Bic.

 Klasa Laser to jedna z najbardziej popularnych żeglarskich klas regatowych na świecie. Od 1996 roku jest klasą olimpijską dla mężczyzn, natomiast od 2008 roku wersja z mniejszym żaglem – Laser Radial – jest również łódką olimpijską dla kobiet. W VOLVO Gdynia Sailing Days zobaczymy jeszcze trzeci rodzaj tej klasy, na której żeglują juniorzy czyli wersja Laser 4.7. Open Bic to nowa klasa wprowadzona przez ISAF 3 lata temu, przeznaczona jest dla dzieci w wieku 12 – 14 lat i jest klasą przejściową do klasy Laser.

 – Na linii startu stanie prawie 130 zawodników z całej Polski, w tym żeglarze mający na koncie występy w mistrzostwach świata i Europy. Regaty w Gdyni są dla klasy Open Bic ostatnim sprawdzianem przed Mistrzostwami Świata we Włoszech, a dla Laser 4.7 ostatnią kwalifikacją do startu w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży – mówi Sędzia Główny regat Andrzej Lutomski – Planujemy przeprowadzić 9 wyścigów dla każdej klasy. Według prognozy mają być dobre warunki pogodowe – 5-7 m/s, wiatry zachodnie.

Dla zawodników środa była dniem organizacyjnym – żeglarze składali sprzęt, trwały zapisy do regat, a niektórzy wypłynęli jeszcze na ostatni trening. Wyścigi w tych klasach będą trwały od dzisiaj (tj. od czwartku 18 lipca) do soboty 20 lipca. Start pierwszego wyścigu odbędzie się o godz. 11.

W Marinie Gdynia od wczoraj działa też miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days, gdzie odbywać się będą spotkania ze znanymi żeglarzami, konkursy i zabawy oraz uroczystości rozpoczęcia i zakończenia regat i dekoracje zwycięzców. Główny partner projektu Volvo prezentuje tam swoje najnowsze modele samochodów.

Aby przybliżyć widzom to co się dzieje na awenach regatowych, w marinie i na plaży prowadzony będzie komentarz regat. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poczuć atmosferę regatowego życia!

Wszystkie relacje, zdjęcia oraz wyniki regat umieszczane będą na oficjalnej stronie regat: www.gdyniasailingdays.org.

Program regat rozgrywanych w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days (biuro regat – YKP Gdynia):

18 – 20 lipca – Puchar Miasta Gdyni – klasa Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard, Open Bic

20 – 21 lipca – Puchar Delphia 24 & A-Class

22 – 24 lipca – Puchar Trenerów w klasie Optimist

22 – 27 lipca – Mistrzostwa Świata w klasie Micro

25 – 28 lipca – Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX

26 – 28 lipca – Gdynia Match Cup

Program imprez towarzyszących w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:

18 – 28 lipca – miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days (Marina Gdynia)

20 lipca – Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar VOLVO Gdynia Sailing Days

20 – 21 lipca – festyn na Plaży Śródmieście

27 – 28 lipca – Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej 

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Polski Komitet Olimpijski

Partner Główny: Volvo

Partnerzy: Harken, Henri Lloyd, Garmin, Code Zero, Bank Zachodni WBK, Starbucks, Batory Centrum Handlowe, Dafour Yachts

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski

Fot. Marek Wilczek/VOLVO Gdynia Sailing Days

www.pozz.org.pl/ 

Komentarze