W dniach 19-22 kwietnia 2012 r. odbyły się w Szanghaju targi jachtów i łodzi The 17th China (Shanghai) International Boat Show – CIBS 2012. Impreza wystawiennicza została zorganizowana przez Shanghai Association of Shipbuilding Industry, China Boat Industry & Trade Association, Shanghai UBM Sinoexpo International Exhibition Co., Ltd, oraz Shanghai Center for Scientific & Technological Exchange with Foreign Countries.
W targach, które miały miejsce w Shanghai World Expo Exhibition & Convention Center swoje produkty wystawiało ponad 450 firm z ponad 20 krajów i regionów, w tym wszystkie uznane na świecie marki, a także bardzo duża ilość firm chińskich poszukujących partnerów biznesowych. Chiny jako kraj o coraz większej ilości zamożnych obywateli, zmieniających się gustach konsumpcyjnych i coraz większym zapotrzebowaniu na dobra luksusowe, jest ogromnym rynkiem dla sektora producentów jachtów i łodzi. Za sprawą zmieniającego się stylu życia Chińczyków, wzrostu zamożności i wzrostu poziomu konsumpcjonizmu, Chiny są drugim największym na świecie rynkiem dóbr luksusowych. Producenci jachtów i łodzi znając maksymę mówiącą, iż „luksus nie zna kryzysu” silnie zabiegają o obecność na rynku chińskim, który wzrósł w roku 2011 aż o 35%.
Cześć wystawowa targów obejmowała pokaz i zwiedzanie pełnowymiarowych jachtów luksusowych, łodzi motorowych, skuterów wodnych, żaglówek, małych łodzi rybackich, łodzi ratunkowych i innego sprzętu pływającego przeznaczonego na większe i mniejsze zbiorniki wodne (m.in. pojazdów mogących służyć jako autobusy szkolne, mobilne szpitale czy centra łączności, mających możliwość poruszania się po drogach jak i wodzie na zasadzie amfibii). Oprócz gotowego sprzętu ogromną cześć wystawy zajmowali poddostawcy materiałów wykończeniowych, oprzyrządowania, elektroniki (m.in. roboty wodne), urządzeń pokładowych i jednostek napędowych. Swoje produkty wystawiały także firmy zajmujące się produkcją sprzętu ratunkowego, ubrań ochronnych i urządzeń komunikacyjnych. Sektor dóbr luksusowych był silnie reprezentowany i eksponowanych przez europejskie, amerykańskie i chińskie kluby jachtowe, i firmy usługowe, popularyzujące swoje produkty, technologie, i „styl życia”. Firmy designerskie prezentowały swoje projekty i usługi. Firmy logistyczne oferowały swoje usługi przewozowe i zachęcały do nawiązania współpracy firmy z krajów gdzie kwestia odległości i czasu transportu produktów do Chin ma istotne znaczenie. Silnie reprezentowana była też grupa czasopism branżowych, magazynów dóbr luksusowych i czasopism lifestyle’owych.
W części konferencyjnej uczestnicy prezentowali jachtowy design, analizowali rynki, omawiali kwestie dostawców, ekonomiki przemysłu jachtowego, perspektywy rozwoju, rynek jachtów luksusowych, finansowanie inwestycji a także kwestie związane z pozytywnymi zmianami w zakresie ochrony własności intelektualnej w Chinach.
Część wodna targów obejmowała możliwości przetestowania żaglówek, łodzi motorowych, kajaków, łodzi do połowów ryb, i innego rekreacyjnego sprzętu wodnego. Równocześnie organizatorzy zorganizowali charytatywne regaty i konkurs na najlepszy model łodzi.
Uczestnicy z uznaniem wypowiadali się o polskiej branży, naszych produktach i projektantach z Polski z którymi współpracują. Firmy zgłaszały zainteresowanie i chęć nawiązania współpracy z polskimi firmami designerskimi, projektantami i firmami produkującymi łodzie i jachty, jak również poddostawcami tej branży. Wobec faktu, iż swoje wyroby prezentowały firmy m.in. z Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kanady, Australii, USA, Taiwanu, Hongkongu, Japonii, Południowej Korei, udział polskich firm w kolejnych cyklach tej imprezy byłby wysoce pożądany. Podobnie nawiązanie współpracy polskich stowarzyszeń producentów z chińskimi partnerami mogłoby w nieodległej przyszłości zaowocować sukcesem biznesowym polskiej branży i jednocześnie wzmocnić naszą obecność w Chinach, a szczególnie na Wschodnim Wybrzeżu i w Delcie Rzeki Jangcy.
Oczywiście należy niewątpliwie pamiętać, iż Chiny ze swoim ogromnym rynkiem są zainteresowane przede wszystkim swoimi produktami. W myśl założeń XII Planu Pięcioletniego (2011-2015) celem chińskiej gospodarki jest zmiana charakteru rejonów wschodniego wybrzeża ze „światowej fabryki” na światowe centrum badań, rozwoju i usług, w których będzie miała miejsce finalna produkcja zaawansowanych technologicznie produktów. Strategia promocji chińskich marek i zmiany wizerunku chińskich produktów ma na celu uczynienie z Chin lidera w obszarze zaawansowanych technologii, wzornictwa i designu. Strategia ta niewątpliwie tworzy szansę na sukces biznesowy poprzez współpracę z Chińskimi firmami, które są „głodne wiedzy”. Sprzedaż na rynek chiński ma największą szansę powodzenia przy wykorzystaniu modelu współpracy polegającego na tworzeniu polsko-chińskich spółek produkcyjnych, i wykorzystaniu doświadczenia i wiedzy polskich firm w zakresie projektowania.
Opracował: Mateusz Dawidowski /28.05.2012/
Źródło: Karolina Smeja – Min. Gospodarki – napisała: Witam, w załączeniu przekazuję informację przygotowaną przez WPHI w Szanghaju w sprawie targów Boat Show w Szanghaju ( tekst powyżej ), do ewentualnego przekazania przedsiębiorcom z branży. W przypadku zainteresowania tematem proszę o kontakt z Panem Andrzejem Pieczonką – Radcą w WPHI w Szanghaju (www.shanghai.trade.gov.pl)