BRĄZOWY MEDAL ZOFII KLEPACKIEJ!

0
624

Piękny dzień w historii polskiego żeglarstwa! Zofia Noceti – Klepacka (YKP Warszawa) wywalczyła brązowy medal podczas Igrzysk Olimpijskich Londyn 2012.

Start Zosi przyniósł nam mnóstwo emocji i nerwów. Klepacka przed finałowym biegiem była w klasyfikacji generalnej piąta. Nie miała szans na dogonienie prowadzącej Hiszpanki Mariny Alabau Neiri, ale do trzech kolejnych rywalek traciła zaledwie kilka punktów.

Bardzo dobrze wystartowała. Przed pierwszym nawrotem trzymała się w czołówce i po minięciu boi była czwarta. Wyprzedziła na trasie wszystkie trzy najgroźniejsze rywalki – Finkę i Niemkę i Izraelkę ale rewelacyjnie popłynęła Ukrainka Olha Maśliwiec, która przeskoczyła w klasyfikacji generalnej przed Polkę. Klepacka płynęła więc na brązowy medal. Do trzeciego nawrotu.

Przed nim, podczas drugiego kursu na wiatr, straciła na trasie blisko minutę. Dała się wyprzedzić Fince Tuuli Petaji i spadła na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, medal wymykał się z rąk.

Przed piątym nawrotem Polka wybrała inną trasę i okazało się to świetną decyzją. Znów wyprzedziła Finkę, która w dodatku spadła na piąte miejsce, za Brytyjkę Bryrony Shaw. W dodatku na ostatniej prostej do mety prowadząca w klasyfikacji generalnej Hiszpanka dogoniła Ukrainkę. Przy kolejności: Hiszpanka, Ukrainka, Polka, Brytyjka, Finka, Klepacka płynęła po wicemistrzostwo olimpijskie.

I Polka utrzymała swoją pozycję, ale na ostatnich metrach Petaji udało się wyprzedzić Brytyjkę. Dzięki temu to Finka zdobyła srebro, a Polka brąz.

Na ostatnich metrach Finka Petaja wyprzedziła Brytyjkę Shaw i zdobyła srebrny medal (gdyby jej się to nie udało – srebrny medal zawisłby na szyi Zosi Klepackiej).

Klasyfikacja końcowa w klasie RS:X Kobiet.

1 ESP Alabau 26
2 FIN Petaja  46
3 POL Klepacka 47
4 UKR Maslivets 48
5 GER Delle 51

Komentarze