BITWA O GOTLAND – Start

0
500

Punktualnie o godzinie 12.00 wystartują jedyne w swoim rodzaju, najtrudniejsze regaty samotnych żeglarzy na Bałtyku: BITWA O GOTLAND. Siedmiu żeglarzy wyruszy z Gdańska, aby okrążyć Gotlandię i powrócić na linię startu, nie zawijając po drodze do żadnego portu.

Pokonanie liczącej 500 mil trasy w żegludze non-stop powinno zająć zawodnikom około 3 dób (72 godzin), w zależności od prędkości poszczególnych jachtów oraz warunków na morzu.

Dziś o godzinie 20.00 odbyła się przedstartowa odprawa zawodników, na której zawodnikom przekazano wszystkie niezbędne informacje na temat procedury startu i mety, punktów obowiązkowych trasy oraz miejsc, gdzie należy zachować szczególną ostrożność nawigacyjną. 

„Za pogodę na starcie i w kolejnych godzinach odpowiadać będą wyż znajdujący się na północy Europy oraz niż znajdujący się na południu. Rosnące ciśnienie w obrębie wyżu zapowiada utrzymanie się stałego, dosyć silnego wiatru z kierunku północno-wschodniego” – taką prognozę przekazali meteorolodzy regat, Kazimierz Sawczuk i Juliusz Orlikowski. „W poniedziałek wieczorem zmieni kierunek na wschodni, od środy będzie to wiatr południowo-wschodni. Jego siła nie powinna przekroczyć w porywach 7 stopni w skali Beauforta” – dodają.

Tak więc pierwszą część trasy zawodnicy będą musieli pokonać pod wiatr, mozolnie halsując „w górę” Gotlandii, aby później, z wiatrem i falą powrócić na metę. „Łączy ich szalona odwaga, wielkie zamiłowanie do żeglarstwa, olbrzymie ryzyko” – tak brzmi motto Klubu Żeglarzy Samotników, patronującego regatom.

Zapraszamy do kibicowania i śledzenia jachtów online na stronie http://yb.tl/bitwa2014 (żółta zakładka nahttp://bitwaogotland.pl) oraz do obserwowania profilu Bitwa o Gotland na Facebooku gdzie na bieżąco będą publikowane informacje z trasy https://www.facebook.com/pages/Bitwa-o-Gotland/142665052544461?ref=bookmarks.

 

Milka Jung

 

Komentarze