„Bitwa o Gotland” rozstrzygnięta

0
720

Dzisiaj nad ranem w Gdańsku zakończył się najtrudniejszy bałtycki wyścig żeglarzy samotników „Bitwa o Gotland”, w tym roku nazwany Memoriałem im. Edwarda „Gale” Zająca. Jachty wystartowały z Ustki 21 września o godz. 12 i pokonały dystans Ustka – wyspa Gotland – Gdańsk (ponad 500 mil morskich) w niecałe trzy doby. Pierwszy na mecie w Gdańsku o godz. 2.15 w nocy zameldował się Krystian Szypka na jachcie Delphia 40 „Polska Miedź”. Jacek Zieliński na jachcie Sigma 362 „Quick Livener” dopłynął do mety trzy godziny później.

Oficjalne powitanie żeglarzy odbyło się przed południem w Marinie Gdańsk. Żeglarzy witali  pani Krystyna Chojnowska–Liskiewicz – honorowy sędzia regat oraz pan Bogusław Witkowski,  prezes Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.  Zwycięzcy wyścigu Krystianowi Szypce pani Kapitan przekazała przechodni puchar „Bitwy o Gotland”, którym będzie się cieszył do przyszłorocznej edycji regat. „Te regaty to wyzwanie. Bałtyk jest bardzo trudnym akwenem i niebezpiecznym dla samotnego żeglarstwa – jest duży ruch statków, nie można sobie pozwolić na chociaż chwilę dekoncentracji.”  – tak podsumowała regaty kapitan Chojnowska-Liskiewicz.

„Rywalizacja była zacięta od samego początku. Jednak trudne warunki pogodowe – bardzo mocny wiatr dochodzący nawet do 40 Bft i olbrzymie zafalowanie sprzyjały mojej łódce. Delphia 40 „Polska Miedź” jest jachtem ciężkim, przygotowanym do żeglugi oceanicznej, a to spowodowało, że dużo łatwiej płynęło mi się w takich warunkach. Różnica na mecie między mną i Jackiem była niewielka – 3 godziny z minutami – to na 3-dniową żeglugę i pokonanie ponad 500 mil jest naprawdę drobnostką”. – powiedział na zakończenie Krystian Szypka.

Udział w regatach Krystiana Szypki możliwy był dzięki uprzejmości Delphia Yachts, która udostępniła mu jacht Delphia 40 „Polska Miedź”. Tracking jachtów zapewnił Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Organizatorem regat jest OceanTeam oraz SailBook.pl, a regaty odbywają się pod honorowym patronatem i przy współorganizacji Klubu Żeglarzy Samotników i Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Regaty dają możliwość uzyskania kwalifikacji do samotnych regat oceanicznych oraz wliczają się do klasyfikacji Pucharu Bałtyku Południowego.

Informacje na temat przebiegu regat na stronie: www.bitwaogotland.pl oraz na profilu regat na Facebook’u; https://www.facebook.com/pages/Bitwa-o-Gotland/142665052544461 .

Komentarze