BITWA O GOTLAND: Lista zgłoszeń zamknięta, start już w piątek

0
613

Lista zgłoszeń do wyjątkowych regat BITWA O GOTLAND – non-stop, samotnie, 500 mil z Gdańska dookoła Gotlandii – jest już zamknięta. Jutro poznamy nazwiska wszystkich, którzy staną na starcie w piątek w samo południe. Będzie wśród nich również Radek Kowalczyk, który jako trzeci Polak w historii ukończył regaty Mini Transat – samotnie przez Atlantyk na jachcie o długości 6,5 metra.

 

Jacht, na którym popłynę, będzie tym razem większy, łatwiejszy w prowadzeniu i wyposażony w pełną elektronikę, a strefa mieszkalna w porównaniu z Mini to naprawdę luksusowy hotel” – mówi Kowalczyk.

Natomiast trasa regat to moim zdaniem poziom europejski. Spokojnie mogę porównać je do Fastnet, rozgrywanych na Morzu Irlandzkim, Transgascogne przez Biskaje czy Grand Prix Italia. Kapryśne morze, duży ruch statków, zimno – zdecydowanie uważam, że to jedna z najtrudniejszych tras w Europie” – dodaje. „Doceniam też bardzo organizację BITWY” – mówi dalej Radek. „Jako zawodnicy mamy zapewnioną łączność, asystę, monitoring online, obsługę meteorologiczną i medyczną. Czujemy się bezpiecznie, co jest bardzo ważne dla komfortu psychicznego.”

 

Z kolei Zbigniew Gutkowski, znany polski żeglarz, ścigający się na dużo większych jachtach (w klasie IMOCA Open 60) i mający za sobą starty w takich regatach jak Velux 5 Oceans, Vendée Globe czy Transat Jacques Vabre, a obecnie przygotowujący się do Barcelona World Race, tak ocenia trasę BITWY ze swojej perspektywy:

Tutaj wszystko zależy od warunków, jakie się trafią, oraz od tego, jak konkretny jacht się zachowuje przy określonych kursach. Gdyby trafił się zachodni niż, byłoby niefajnie, krótka fala, ale półwiatr, czyli np. dla mojego jachtu kurs idealny, ale nie dla wszystkich. W przypadku sztormu z niesprzyjających kierunków mogłoby być jednak bardzo trudno. Jak w każdych regatach – wszystko będzie zależało od pogody oraz tego, jak konkretni żeglarze będą potrafili wykorzystać potencjał swoich jachtów oraz rozłożyć własne siły. W samotnej żegludze znajomość siebie i własnych możliwości jest tak samo ważna jak znajomość jachtu i jego wszystkich zalet, wad i kaprysów.”

 

Organizatorzy zapewniają, że wszystkie przygotowania do regat są już zakończone. Jutro o godzinie 20.00 odbędzie się odprawa przedstartowa zawodników. Druga odprawa i inspekcja jachtów przez sędziego regat odbędzie się w dniu startu, o godzinie 10.00.

 

Milka Jung

Wszelkich informacji udziela Krystian Szypka, tel. 501 664 314

Komentarze