Bitwa o Gotland – 3 edycja już 12 września

0
576

Odnowienie starych znajomości poskutkowało tym, że teraz, na bieżąco, będzie można tu poczytać o regatach BITWA O GOTLAND. Samotnie, non-stop, z Gdańska do Gdańska, już niedługo, bo 12 września. Lista zgłoszeń otwarta, będzie tracking, meteo i rywalizacja na wodzie. Zapraszamy kibiców na start, metę i nie tylko – gdyby ktoś miał czas i chęć pomóc w biurze prasowym, proszę się nie krępować 🙂

obraz nr 1

fot. K. Szypka 2013 http://bitwaogotland.pl/

BITWA O GOTLAND – wyjątkowe regaty już po raz trzeci na Bałtyku

12 września z Gdańska po raz trzeci w historii polskiego jachtingu wystartuje wyjątkowy żeglarski wyścig – BITWA O GOTLAND. W liczącą ponad 500 mil morskich trasę non-stop dookoła szwedzkiej Gotlandii wyruszą żeglarze – samotnicy. BITWA jest najtrudniejszym obecnie wyścigiem dla samotnie żeglujących po wodach Bałtyku.

Do udziału zgłosiło się na razie ośmiu skipperów – lista startowa jest wciąż otwarta, chętni zawodnicy mogą zgłaszać się do piątku 10 września włącznie. Wystartują m.in. Krystian Szypka (uczestnik zeszłorocznych transatlantyckich regat OSTAR) oraz Radek Kowalczyk (uczestnik Mini Transat 2011). Wszystkie jachty będzie można śledzić na bieżąco, w trybie online, za pomocą nowoczesnego systemu trackingu Yellowbrick.

Trasa, którą trzeba pokonać non-stop, będąc samemu na jachcie, liczy ponad 500 mil. W zależności od warunków atmosferycznych, pokonanie jej zajmuje zawodnikom 3-4 doby. Ukończenie daje kwalifikację do międzynarodowych regat oceanicznych samotników, co potwierdza m.in. Royal Western Yacht Club of England.

Pomysł zorganizowania tego typu imprezy wziął się stąd, że chciałem wystartować w regatach OSTAR – samotnie przez Atlantyk – i potrzebowałem kwalifikacji, którą było przepłynięcie non-stop co najmniej 500 Mm z dwoma punktami zwrotnymi” – mówi Krystian Szypka, organizator i zawodnik w jednej osobie, pomysłodawca BITWY O GOTLAND. „Nie było w Polsce takiej imprezy, więc postanowiłem ją zrobić, zachęcając przy okazji innych do współzawodnictwa oraz sprawdzenia się w trudnych warunkach jesiennego Bałtyku, samotnie i non-stop” – dodaje. „W pierwszej i drugiej edycji było nas zaledwie dwóch. W tym roku mamy już 8 zgłoszeń, zapraszam wszystkich odważnych, ale wciąż niezdecydowanych!”.

Więcej na http://bitwaogotland.pl/ a dziś wieczorem o 21.00 w Radiu Szczecin Krystian będzie opowiadał sam co i jak. Można słuchać przez internet: http://radioszczecin.pl/9,0,audycje

Milka Jung

http://milkajung.com

Komentarze