BITWA O GOTLAND 2014

0
476

Już za niespełna 3 tygodnie wystartuje po raz trzeci najtrudniejszy bałtycki wyścig żeglarzy samotników Bitwa o Gotland. 12 września zawodnicy wystartują z Gdańska aby w morderczym wyścigu non stop opłynąć wyspy Gotland i Faro i powrócić na metę w Gdańsku po pokonaniu ponad 500mil samotnej żeglugi w niezwykle trudnych nawigacyjnie warunkach.

Bitwa o Gotland to jedno z największych wyzwań europejskiego żeglarstwa, to m.in. dlatego każdy kto ukończy te regaty uzyskać może kwalifikację do regat oceanicznych (AZAB, OSTAR, itp.).

Dwie poprzednie edycje wystawiły zawodników i ich jachty na konfrontację z silnymi wiatrami i falami Bałtyku. W pierwszym wyścigu zawodnicy na trasie trafili na dwa sztormy o sile 8-9B. W ubiegłorocznej edycji poświęconej pamięci tragicznie zmarłego Edwarda Zająca także silny sztorm towarzyszył śmiałkom w drugiej części trasy, dzięki czemu poprawiono rekord trasy o niemal dobę. Nad bezpieczeństwem startujących czuwać będzie jak zwykle profesjonalny zespół brzegowy, który zadba także o bogaty serwis informacyjny z trasy.

Zawodnicy wyposażeni będą w urządzenia do trackingu satelitarnego, dzięki czemu będzie można śledzić ich postępy. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do sprawdzenia swoich możliwości w tym elitarnym wyścigu twardzieli – jachty będą oczywiście musiały spełnić wymogi bezpieczeństwa do żeglugi na trudnej pełnomorskiej trasie, przede wszystkim w zakresie wyposażenia bezpieczeństwa i łączności.

Szczegóły na www.bitwaogotland.pl

 

Komentarze