Barcelona World Race 2014-2015: W Nowy Rok w wielkim stylu

0
556

 

Może i liderzy BWR nie mogli świętować Nowego Roku na lądzie, ale mimo to weszli w 2015 rok z przytupem –  północno-wschodnia bryza, którą złapali w żagle sprawiła, że do Cieśniny Gibraltarskiej dotrą szybciej, niż się spodziewano.

 

Pierwsza noc na morzu minęła dobrze, bardzo wydajnie pod względem pokonanych mil, bez podejmowania jakichś wielkich decyzji strategicznych.

Alex Thomson i Pepe Ribes wprowadzili flotę w Nowy Rok. W pierwszym rankingu z 2015 r., o godz. 5.00 czasu lokalnego, Hugo Boss prowadził trzy mile przed Cheminées Poujoulat Bernarda Stamma i Jeana Le Cama, 7 mil dalej znajdował się GAES Centros Auditivos (Anna Corbella i Gérard Marin) i Neutrogena (Guillermo Altadill / Jose Munoz) pół mili dalej. Renault Captur (Jörg Riechers i Sébastien Audigane) byli na miejscu piątym, z deficytem 13 mil do Hugo Boss.

 

 

Około 35 mil na wschód od Murcji, o godz. 6.00 czasu lokalnego wydawało się, że północno-wschodni wiatr utrzyma się i liderzy wciąż będą płynąć z prędkością 13-14 węzłów, chociaż najlepsze prędkości uzyskali około północy, kiedy najszybszy IMOCA 60 osiągnął 20 węzłów.

 

Wczoraj, po praktycznie bezwietrznym starcie w Barcelonie o godz. 13.00 czasu lokalnego, przez jakieś trzy godziny jachty płynęły bardzo powoli. Sprawę pogarszały wysokie temperatury, ale w końcu zawodnicy załapali stabilną, północno-wschodnią bryzę.

Trzy nieco wolniejsze jachty, One Planet, One Ocean / Pharmaton, We Are Water i Spirit of Hungary, wybrały bardziej wschodni trasę, przechodząc bliżej Ibizy.

 

 

Prognoza dla liderów jest taka, że północno-wschodni wiatr zmieni się na bardziej wschodni  i osłabnie rano. Bliżej brzegu wiatr może być słabszy, momentami południowo-wschodni. Optymistyczny scenariusz zakładał, że pierwsze jachty miną Gibraltar około południa lub wczesnym popołudniem w piątek. Ale wiatry wciąż są lekkie i będą jeszcze słabsze na Morzu Alboran, na wschód od Cieśniny. Poczekamy, zobaczymy. Aktualny ranking wygląda następująco:

 

  1. Hugo Boss
  2. Cheminées Poujoulat
  3. GAES Centros Auditivos
  4. Neutrogena
  5. Renaul Captur
  6. One Planet, One Ocean/Pharmaton
  7. We Are Water
  8. Spirit of Hungary

  Tracking: http://www.barcelonaworldrace.org/en/race-live/barcelona-world-race-2014-15-tracker 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.barcelonaworldrace.org 

Komentarze