Barcelona World Race 2014-2015: Hugo Boss ustanowił rekord!

0
626

Alex Thomson i Pepe Ribes na Hugo Boss minęli Gibraltar, ustanawiając nowy czas, jaki zajmuje pokonanie 538 mil morskich z Barcelony do Gibraltaru – zajęło im to 2 dni, 5 godzin i 50 minut. Poprzedni rekord należy do Virbac Paprec 3: w edycji BW 2010-2011 pokonał tę samą drogę w 3 dni, 7 godzin i 55 minut.

 

Pierwsze pięć jachtów biorących udział w tegorocznej edycji BWR uciekło ze szponów Morza Śródziemnego i wypłynęło na Atlantyk. Teraz uczestników czeka podróż licząca 6 tys. mil na południe do Przylądka Dobrej Nadziei.

 

Liderów wyścigu na Hugo Boss ostatniej nocy dogonili Neutrogena, Cheminées Poujoulat i GAES Centros Auditivos. Piąty jacht, Renault Captur, znalazł się na Atlantyku dziś nad ranem i udało mu się to w całkiem dobrym czasie: 3 dni, 7 godzin i 55 minut, mimo utraty mil podczas pierwszej nocy wyścigu.

 

Dziś rano jachty znajdujące się na przedzie floty szukały sposobu, by zyskać więcej mil kierując się na wschód, zanim popłyną na południe. Jednak różnica miedzy prowadzącym trio nie jest  szalenie duża. Dziś w noc było to zaledwie 10 mil po tym, jak Cheminées Poujoulat wyprzedził jacht Neutrogena, przesuwając się w rankingu na miejsce drugie. Drugi i trzeci jacht dzielą teraz tylko 4 mile.

 

Jeśli chodzi o warunki na Atlantyku, to w ciągu 24 godzin mogą wystąpić  umiarkowane wiatry w porywach 10-15 węzłów, które wzrosną do około 20 węzłów w pobliżu Wysp Kanaryjskich i zmienią się w silniejszą, północno-wschodnią bryzę. Spodziewamy się, że liderzy dotrą do Wysp Kanaryjskich w poniedziałek po południu.

 

 

Renault Captur także zmniejszył swoją stratę do Hugo Boss do 20 mil i powinien skorzystać z tych samych warunków pogodowych. Jednak te jachty, które dopiero zmierzają w stronę Gibraltaru, obecnie znajdują się  w umiarkowanych wschodnich wiatrach na Morzu Alborańskim. Bryza się uspokoi w ciągu najbliższych 24 godzin, przez co One Planet, One Ocean/Pharmaton czeka powolny rejs, zanim opuści Morze Śródziemne, a przed Spirit of  Hungary jeszcze 24-30 godzin żeglowania, zanim przejdzie przez Cieśninę.

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: www.barcelonaworldrace.org 

Komentarze