Barcelona World Race 2014-2015: GAES prowadzi

0
517

Jachty szykują się, by przejść między Wyspami Zielonego Przylądka, płynąc sprintem na południe między Sal Island i Sao Nicolau, a następnie Fantiago i Fogo. Anna Corbella i Gérard Marin na GAES Centros Auditivos poprowadzi flotę tej nocy przez archipelag.

 

Marin, który obchodził dziś  33-cie urodziny, oraz jego partnerka, znaleźli się na szczycie rankingu. Hiszpański duet skorzystał ze tego, że w odpowiednim momencie skierował się na zachód wczoraj po południu. Cały dzień płynęli dość szybko we właściwym kierunku, podczas gdy ich najbliżsi rywale poszukiwali lepszych warunków dalej na zachodzie.

 

 

Dotychczasowy lider Hugo Boss znalazł się na miejscu czwartym, na trzecim Cheminées Poujoulat, a Nutrogena na drugim. Dziś wieczorem Jean Le Cam i jego partner powinni minąć punkt, w którym w  poprzedniej edycji stracili maszt.

 

Corbella z GAES Centros Auditivos powiedziała dzisiaj, że ich celem jest przede wszystkim zakończyć ten wyścig, a nie wygrana, chociaż jak do tej pory duet nie popełnił żadnego znaczącego błędu. „Nasz sekret? Mamy kilka naprawdę dobrych żagli i zawsze dajemy z siebie 100%.” – zażartowała Corbella.

Zamiast iść na wschód za Hugo Boss na Wyspach Kanaryjskich, płynęli na wschód od Grand Canaria i  zachód Lanzarote i Fuerteventura.

 

„Przejście przez Wyspy Kanaryjskie było dobrą decyzją, niezbyt ryzykowną. Nie chcemy ryzykować niczego. Naszym celem nie jest zwycięstwo, jak jest w przypadku większości zespołów. Tak więc nie musimy podejmować ryzykownych decyzji, jak oni.”

 

Teraz przywódcy zbliżają się do miejsca, w którym strefa konwergencji jest na najwęższa. Zdrowy rozsądek podpowiada, że prawie zawsze najlepszym kierunkiem jest zachód. W obecnym przypadku silniejszy wiatr dłużej pozostaje na zachodzie, ponieważ zbliżają się do zastoju. Ale przewiduje się wiatry około 15-20 węzłów – czyli wciąż użyteczne.

 

 

Na piątym miejscu, niemiecko-francuski duet na Renault Captur, traci 145 mil do drugiego i trzeciego IMOCA. Za nimi One Planet, One Ocean / Pharmaton ma tyle samo mil straty.

Spirit of Hungary zrobił duży postęp 120 mil na północ od Wysp Kanaryjskich, płynąć z prędkością 12-14 węzłów.

 

Ranking o 14:00 czasu lokalnego:

 

1 GAES Centros Auditivos

2 Neutrogena

3 Cheminées Poujoulat

4 Hugo Boss

5 Renault Captur

6 One Planet One Ocean & Pharmaton 

7 We Are Water

8 Spirit of Hungary

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacja prasowa z news@barcelonaworldrace.org 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze