Barcelona World Race 2014-2015: Coraz bliżej równika

0
522

Dziś rano liderzy wyścigu skierowali się na południe, wprost do równika. Tu warunki wiatrowe są lepsze. Brytyjski kapitan Alex Thomson z Hugo Boss z szerokim uśmiechem na ustach płynął z prędkością ponad 20 węzłów.

On i Pepe Ribes wiedzą, że najsilniejsza bryza powinna trwać co najmniej do piątku. Droga do równika powinna być prosta, a wisienką na torcie niech będzie to, że prawdopodobnie liderzy przejdą przez strefę konwergencji bez zbędnego wysiłku.

 

 

Strategia kapitanów Hugo Boss, aby jako jedyny jacht pójść na wschód od Wysp Kanaryjskich, na pewno nie im zaszkodzi – tydzień po starcie z Barcelony, Hugo Boss ma przewagę około 20 mil. Walka o miejsca od drugiego do czwartego jest bardzo zacięta: Neutrogena trzyma się na drugim, podczas gdy GAES Centros Auditivos i Cheminees Poujoulat walczą między sobą o trzecie. 

Zgodnie z prognozą, że północno-wschodnie wiatry były całkiem silne, 30 węzłów od rana i przewiduje się, że będą jeszcze silniejsze. Według Thomsona od 32 do 33węzłów w porywach.

Prawdopodobnie pierwsze jachty znajdą się na półkuli południowej około 11 stycznia. To znaczy, jeśli sprawdzą się aktualne prognozy meteorologiczne.

 

 

Thomson powiedział: „Nie sądzę, żeby ktoś z nas spał dłużej, niż kilka godzin.. Ale bardzo staramy się, aby ta druga osoba była wypoczęta. W takich warunkach ważne jest, aby nie popełnić żadnego błędu. To kosztowałoby nas utratę mil i musielibyśmy pracować ciężej, a to oznacza  mniej snu i jeszcze więcej błędów. Więc to bardzo ważne, aby o siebie dbać.”

 

Guillermo Altadill i Jose Munoz na Neutrogena są w odległości 13 mil przed Bernardem Stammem i Jeanem Le Camem z Cheminees Poujoulat. Zarówno Cheminees Poujoulat jak i GAES Centros Auditivos szły łeb w łeb z prędkością 17,8 węzła. Ale hiszpański duet utrzymuje wysokie tempo i zajmuje miejsce czwarte, wciąż zagrażając duetowi na Cheminees Poujoulat.

 

„Myślę, że GAES wykonał fantastyczną pracę, naprawdę świetny. Oczywiście znacznie poprawił swój występ w tegorocznym BWR i jest zdecydowanie jednym z pretendentów do zwycięstwa. Na razie nie jestem zaskoczony tym, jak blisko wszyscy siebie jesteśmy.” – przyznał dziś  Thomson.

 

Nie można tego powiedzieć o  One Planet, One Ocean /Pharmaton, który stracił 100 mil do liderów w ciągu 24 godzin. Gelabert potwiedział dziś:

„Nasz jacht  jest najstarszy, więc w tych samych warunkach nie osiąga tak dobrych wyników. W takich warunkach inne jachty są szybsze. Ponadto wcześniej mieli więcej wiatru, więc płyną szybciej. Jeśli chodzi o We Are Water, nie przejmujemy się nimi. Wiemy, że chce nas dogonić. Bruno i Willy żeglują dobrze, a pójście na zachód jest też dobrą decyzją taktyczną. Więc prawdopodobnie nas dogonią. Mają bardziej wydajny jacht, więc to normalne, że szybko nas dogonią.”

 

Ranking na godz. 14:00 czasu lokalnego, 7 stycznia 2015 r.:

1 Hugo Boss

2 Neutrogena

3 Cheminées Poujoulat

4 GAES Centros Auditivos 

5 Renault Captur

6 One Planet One Ocean / Pharmaton 

7 We Are Water

8 Spirit of  Hungary

 

 

Tłum. Izabela Kaleta

 

Źródło: informacja prasowa z news@barcelonaworldrace.org 

Komentarze