Bakista Cup czyli regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim zakończone

0
788

W dniu 5 lipca w godzinach nocnych jachty weszły do Dziwnowa. „Morski Patrol” przepłynął most zwodzony dokładnie o północy. Ciągle czekała na nas grochówka, niestety nie zdążyliśmy na uroczyste otwarcie nowej mariny. O godzinie 08.30 spotkaliśmy się z Burmistrzem Dziwnowa Grzegorzem Jóźwiakiem, który wręczył puchary i nagrody za etap Darłowo – Dziwnów dla zwycięzców we wszystkich grupach.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

Grupa I KWR – „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

Grupa II KWR – „Lady Dana” z kpt. Januszem Frączkiem

Grupa III KWR – „Johanna” z kpt. Piotrem Parzym

Grupa IV ORC – „Bryza 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim

Grupa V Oldtimery – „Bosmat” z kpt. Andrzejem Szwabą

Grupa VI bez pomiarów – „Scorpena” z kpt. Cezarym Szymańskim

Grupa VII bez pomiarów – „Horyzont One” z kpt. Jędrzejem Kocewiczem

 

Pierwsza na mecie etapu bezwzględnie była „Bryza 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim, drugi „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim, a trzeci „Horyzont One” z kpt. Jędrzejem Kocewiczem.

Przy okazji zaproponowałem uzupełnienie mariny o większą ilość sanitariatów oraz połączenie opłaty za postój z opłatą za sanitariaty. Dowiedzieliśmy się także o budowie drugiej mariny i planach żeglarskiej aktywizacji Dziwnowa.

Most w Dziwnowie otwierany jest co dwie godziny, w godzinach parzystych, stąd start do wyścigu do Świnoujścia nastąpił o godzinie 10.30. Z wiatrem 2 do 3 stopni z północnego zachodu, w słońcu, w prawdziwie letnich nastrojach popłynęliśmy do Świnoujścia. Pierwsza wpłynęła załoga „Bryzy 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim

W Świnoujściu o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy  zakończenie regat. Jestem zwolennikiem przedsięwzięć prostych, skutecznych i tanich, stąd zakończenie odbyło się na kei mariny przy burcie „Morskiego Patrolu”. Zaczęło się od rozdania koszulek z logo Bakisty i Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego. Następnie Wiceprezydent Świnoujścia Joanna Agatowska wręczyła nagrody za I miejsca w poszczególnych grupach w całych regatach.

W grupach zwyciężyli:

I grupa KWR – „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim

II grupa KWR – „Lady Dana” z kpt. Januszem Frączkiem

III grupa KWR –„Johanna” z kpt Piotrem Parzym

IV grupa ORC – „Bryza 33 z kpt. Tomaszem Piaseckim

V grupa oldtimery – „Bosmat” z kpt. Andrzejem Szwabą

VI grupa bez pomiarów – „Scorpena” z kpt. Cezarym Szymańskim

VII grupa bez pomiarów – „Lida Fin” z kpt. Markiem Antoniukiem

 

Wszyscy 101 żeglarze z 34 jachtów  otrzymali od Komandora SEJK „Pogoń” Marka Czaji pamiątkowe certyfikaty.

Kpt. Janusz Charkiewicz wręczył załodze „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim historyczny Puchar „Gryfa Pomorskiego”. Puchar wraca do Muzeum Narodowego, a Marcin otrzymał jego miniaturkę.

Nagrodzono także fotografiami Marka Wilczka w dużym formacie: Urząd miejski w Świnoujściu, Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu Zbigniewa Grześkowiaka – armatora „Morskiego Patrolu”, Jacht Klub Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu,  oraz załogi „Bryzy 33”, „Antidotum”, „Loxy”, „ White Hawk”, kpt. Zygmunta Kowalskiego oraz współorganizatora regat „Bakistę”.

W drodze losowania obdarowano mnóstwem podarunków od „Bakisty” wszystkie załogi oraz organizatorów regat i instytucje które je wspomogły.

W trakcie regat po raz kolejny swój kunszt kulinarny zaprezentował Kucharz Regat Marcin Świrzewski. Wyjątkowa owacja na zakończeniu to było podziękowanie za pierogi, kapustę, kiełbaski podawane żeglarzom na keji, obok „Morskiego Patrolu”. Zabrakło nam dużej lodówki, ale to uzupełnimy i Marcin będzie mógł w kolejnych Bakista Cup Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim gościć żeglarzy we wszystkich portach. A to poza wrażeniami kulinarnymi oszczędza żeglarzom czas, kłopoty w gotowaniu szczególnie na mniejszych jednostkach oraz mycie garnków i talerzy. To szczególny dobry zwyczaj tych regat.

Za osiągnięcie i praktyczne skuteczne stosowanie uważam też praktykę zastosowaną przez Sędziów Regat Tomasza i Elżbietę Paterkowskich pływanie na silnikach w okresach braku wiatru. Umożliwiło to przeprowadzenie regat na tej długiej trasie.

Jest już wiele pomysłów na II Bakista Cup Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Pierwszy to przedłużenie regat o 2 dni, żeby żeglarze mogli trochę dłużej pobyć w odwiedzanych portach. A drugi to trasa Swinoujscie – Dziwnów – Kołobrzeg – Darłowo – Świnoujście. Wtedy mamy duże szanse dotrzymać harmonogramu regat. Wyścig Darłowo – Swinoujscie byłby jednym z najdłuższych na naszym wybrzeżu i jednocześnie częściowo wyścigiem nocnym.

Dziękuję Żeglarkom i Żeglarzom za liczny udział w Bakista Cup Regatach po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim. Dziękuję „Bakiście”, SEJK „Pogoń”, Związkowi Portów i Przystani Jachtowych – Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, Zachodniopomorskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu, Portom i Miastom Świnoujścia, Kołobrzegu, Darłowa i Dziwnowa, Załodze „Morskiego Patrolu”, Załodze
„Nawigatora XXI”, ekipom TV Polskiej, TV Polsat, TV Pomerania, TV  Świnoujście, Polskiemu Radiu, „Kurierowi Szczecińskiemu”, „Głosowi Szczecińskiemu”,  „Żaglom”, „Wiatrowi”, kpt. Januszowi Charkiewiczowi  i portalom internetowym.

Piotr Stelmarczyk, Pełnomocnik Zarządu SEJK „Pogoń” do Spraw organizacji Bakista Cup Regat po zachodniopomorskim szlaku Żeglarskim, 06.07.2013.

 

W pogoni za wiatrem

 

Żeglarze Bakista Cup Regat po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim od początku regat żeglują na słabych, zmiennych wiatrach. Na etapie Kołobrzeg – Darłowo w dniu 2 lipca część trasy przepłynęli na silnikach, a w momencie, kiedy pojawił się silniejszy wiatr wystawiono linię startu i regatowo popłynęliśmy do Darłowa. Na mecie wyścigu pierwsza była załoga „Bryzy 33” z kpt. Tomaszem Piaseckim z MKŻ „Bryza” Goleniów, drugi „Antidotum” z kpt. Marcinem Mrówczyńskim z Centrum Żeglarskiego w Szczecinie, a trzeci „Loxa” z kpt. Władysławem Chmielewskim z Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Szczecinie. Te trzy załogi to zdecydowana czołówka regat.

W dniu 3 lipca odbył się wyścig na redzie Portu Darłowo. Piękna pogoda, słonecznie, wiatr o sile 2 do 3 stopni w skali Beauforta, liczna publiczność na plażach to był prawdziwy początek wakacji.  Tym razem pierwszy był „Antidotum”, drugi „Bryza 33”, a trzecia „Loxa”.

Burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, Dyrektor Zarządu Portu Morskiego Darłowo Waldemar Śmigielski oraz organizatorka pobytu żeglarzy w Darłowie Magdalena Burduk w dniu 3 lipca przyjęli żeglarzy bardzo sympatycznie  muzyką, poczęstunkiem, licznymi nagrodami i upominkami.

Kapitan „Bryzy 33”  otrzymał Puchar Dyrektora ZPM Darłowo za pierwsze miejsce bezwzględnie w wyścigu Kołobrzeg  – Darłowo. Kapitan „Antidotum” zdobył Błękitna Wstęgę Burmistrza Darłowa za zwycięstwo w wyścigu na redzie portu. Żeglarze Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu otrzymali Puchar Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasza Bobina za organizację i udział w licznych regatach oraz utrzymanie dwóch pięknych oldtimerach „Mat” i „Bosmat”.

Rozlosowano także cały worek nagród od Firmy „Horyzont”, właściciela sklepów żeglarskich „Bakista” z jednoczesnym zaproszeniem do skorzystania z bardzo wszechstronnej oferty wyposażenia żeglarskiego dostępnej w sklepach „Bakisty”  oraz w sprzedaży internetowej.

Były także upominki dla wszystkich kapitanów oraz wszystkich żeglarzy od Burmistrza Darłowa oraz zaproszenie do ponownego odwiedzenia Darłowa.

W dniu 4 lipca wypłynęliśmy z Darłowa na silnikach w poszukiwaniu wiatru. Poszukiwania te  były skuteczne i płyniemy do Dziwnowa z wiatrem północno – zachodnim około 3 stopni w skali Beauforta.

 

Piotr Stelmarczyk, „Morski Patrol” rejon Kołobrzegu, 03.07.2013. godz. 14.00.

Fot. M. Wilczek

Komentarze