Australia i Nowa Zelandia na tegorocznych finałach Nations Cup

0
312

Powrie i jej załoga w półfinale żeglowała przy wietrze o prędkości 12-15 węzłów wiejącym z południowego zachodu, osiągającym w porywach do 20 węzłów. Była lepsza od Japonki Maiko Sato, dzięki czemu dostała się do finału, w którym uległa załodze Olivi Price.

W otwartej kategorii, Laurie Jury z załogi Logan Fraser wygrał w finale z Australijczykiem Evanem Walkerem, dając Nowej Zelandii miejsce w wielkim finale w klasie otwartej. Obaj żeglarze rozpoczęli regaty agresywnie, za co sędziowie ukarali ich aż trzema karami.

Pierwsza kara przypadła Walkerowi, który wykonał zwrot zbyt blisko Juryego. Prowadzący przed startem Jury został przyblokowany przez Walkera, który uniemożliwił mu wykonanie zwrotu. Następnie oba jachty zmierzały pod wiatr w stronę linii startu. Wtedy też Jury odpadł od wiatru, po czym nastąpił kontakt z drugą łodzią, za co został ukarany podwójną karą. Pierwsza kara dla Walkera została anulowana, a Jury rozpoczynał wyścig z jedną karą, którą postanowił odbyć od razu. Ostatecznie wygrał wszystkie trzy finałowe wyścigi i pojedzie do Sheboygan, reprezentować swój kraj.

ISAF(międzynarodowa federacja żeglarska) organizuje regaty ISAF Nation Cup już od 20 lat.Są one światowymi zawodami, mającymi na celu wyłonienie kraju z najlepszymi specjalistami od matchracingów zarówno w kategorii kobiecej jak i otwartej. Finały Nations Cup organizowane są po serii Regionalnych Finałów, które odbywają się od marca do lipca. Europejskie eliminacje odbędą się w Gdyni między 20 a 23 lipca, natomiast wielki finał będzie miał miejsce w Amerykańskim Sheboygan, od 13 do 18 września.