Wieczorem, 8 października jacht Panorama – flagowa jednostka Jacht Klubu AZS Wrocław, w doskonałej kondycji, zacumowała przy kei JK AZS w Szczecinie, udowadniając po raz kolejny, że mimo swoich lat, jest w stanie sprostać najtrudniejszym wyzwaniom. Na bezanmaszcie powiewała, blisko 8 metrowej długości, błękitna wstęga. Rejsem na trasie Oslo – Szczecin, zakończył się ostatni z etapów Wyprawy wrocławskich żeglarzy: Svalbard 2011… Dalej są smoki. Pomysł wyprawy narodził się późną jesienią 2010r.
Po udanych wyprawach do brzegów wschodniej Grenlandii i przez Kanał Białomorski w 2009r, oraz wyprawie wokół Nordkappu w 2010r, postanowiliśmy uczcić nietuzinkowym przedsięwzięciem żeglarskim, obchody 65-lecia naszego Klubu – Jacht Klubu AZS Wrocław.
Po podjęciu decyzji o wyprawie, sprawy potoczyły się wartko. Uzyskaliśmy niezbędne pozwolenia od Gubernatora Svalbardu, w tym pozwolenia na broń. Nawiązaliśmy kontakt z Zakładem Badań Polarnych PAN i wrocławskimi uczelniami, oferując pomoc w realizacji badań naukowych na Svalbardzie. Skompletowaliśmy kapitanów i załogi na wszystkie etapy. Uzyskaliśmy patronat honorowy Prezydenta Wrocławia oraz mediów. Dograliśmy logistykę zaopatrzenia i wymiany załóg w Norwegii i na Svalbardzie. Ruszyła strona internetowa wyprawy: www.svalbard2011.pl oraz profil na facebooku: www.facebook.com/?ref=home#!/Svalbard2011, gdzie można było śledzić relacje kolejnych załóg.
Wyprawie nadaliśmy tytuł: Svalbard 2011… Dalej są smoki. To nawiązanie do inskrypcji jakie umieszczali dawni kartografowie na skraju map, gdy docierali na kraj świata.
Jacht ruszył w drogę z Gdyni w dniu 14 maja. W dziesięciu etapach, wzięło udział łącznie, 85 żeglarzy – studentów i absolwentów wrocławskich Uczelni. Podczas 147 dni żeglugi, jacht Panorama przebył drogę 7667 mil morskich, odwiedzając ponad 60 portów w 4 krajach.
Wymiany załóg przewidzieliśmy w norweskich portach: Oslo-Sandefjord, Trondheim, Tromso i Longyearbyen na Spitsbergenie. Odwiedziliśmy Polskie Stacje Polarne zlokalizowane w Hornsundzie, Calypsobyen, Kaffjoyra i Magdalenefjord.
Eksplorowaliśmy zachodnie i północne wybrzeża Spitsbergenu od Hornsundu po wyspę Nordauslandet, w północno-wschodniej części Svalbardu, zapuszczając się głęboko m.in. w fjordy: Hornsund, Isfjord, Kongsfjord, Woodfjord czy Lifdefjord. Podpływaliśmy pod czoła najpiękniejszych i największych lodowców Spitsbergenu: Hansbreen, Samarinbreen, Kongsbreen, Monacobreen. Widzieliśmy wszystkich niemal przedstawicieli fauny arktycznej.
Podczas rejsu prowadziliśmy pomiary i pobraliśmy próbki wody dla naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego. Na pokładzie Panoramy gościliśmy polskich naukowców – polarników, przedstawicieli polskich służb dyplomatycznych oraz licznych przedstawicieli Polonii.
Wyprawa Svalbard 2011. Dalej są smoki, dobiegła końca. Zwieńczeniem jej będą pokazy zdjęć i morskie opowieści podczas tzw. „czwartków klubowych”, które organizowane są w Klubie. Organizatorom pozostaje poczucie zadowolenia z dobrze wykonanej roboty a uczestnikom niezapomniane wrażenia i gigabajty zdjęć do oglądania w długie zimowe wieczory.
Wkrótce pewnie urodzi się pomysł następnej wyprawy. Być może celem będą ciepłe, egzotyczne wyspy.
A może spełnią się słowa Dariusza Boguckiego, pioniera polskich, żeglarskich wypraw polarnych:
„Żeglowanie za kołem podbiegunowym ma urok świeżości odkrywanego świata, a krajobrazy, jakie się tam widuje, są rzadkiej piękności. Kto raz zakosztował takiej żeglugi, będzie tam ciągle wracał myślami i będzie marzył, by tam jeszcze pożeglować” ?
Cel tegorocznej wyprawy został osiągnięty. Wprawdzie, z powodu wyjątkowo trudnych warunków lodowych, granicę północnego paku lodowego natrafiliśmy już na szerokości 80st41.666’N, lecz podstawowe założenie wyprawy wypełniliśmy, płynąc na północ tak daleko, jak lód pozwolił.
Udało nam się dotrzeć na kraj świata. A dalej? Dalej są smoki…
Jacek Guzowski, k.j.