Ambasadorzy Gdyni – Żeglarskiej Stolicy Polski

0
369

Gośćmi dzisiejszej (3 września) zlotowej konferencji prasowej byli zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „Zostań Ambasadorem Żeglarskiej Stolicy Polski”, organizowanego przez TVP i Miasto Gdynia. Uczestnicy wymyślali hasła promujące Gdynię jako Żeglarską Stolicę Polski, a nagrodą główną był rejs żaglowcem na trasie Turku – Gdynia w ramach regat „The Culture 2011 Tall Ships Regatta”.

Autorką zwycięskiego hasła „Poczuj Gdynię w żaglach!” jest pani Sabina Kozłowska z Bielska-Białej. W rejs z Turku do Gdyni, pierwszy w życiu, wyruszyła holenderskim żaglowcem „Thalassa”. Na początku dopadła ją choroba morska, ale po dwóch dniach poczuła się lepiej i mogła w pełni cieszyć się nagrodą. Miło wspomina poranną wachtę i wspaniały wschód słońca. Pani Sabina już zapowiedziała powrót do Gdyni, zwłaszcza, że zainteresowały ją trasy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

Drugie miejsce w konkursie zajął pan Maciej Gryżewski z Warszawy, autor hasła „Gdynia – żeglarskie okno na świat”. Choć mieszka w stolicy, nie jest szczurem lądowym. Żegluje od urodzenia, ale na Bałtyku był pierwszy raz. Gdynia fascynuje go od najmłodszych lat, zwłaszcza historia miasta i ludzie. To tutaj poznał pierwszą miłość i otrzymał… pierwszy mandat drogowy. Podczas rejsu holenderskim żaglowcem „Gulden Leeuw” spełniło się jego marzenie – przeżył sztorm na Bałtyku.

Do konkursu zgłoszono ponad 2 tysiące haseł. Zwycięzców wybrało jury w składzie Jacek Fedorowicz – aktor, scenarzysta, satyryk i gdynianin: kapitan Marta Sziłajtis-Obiegło – najmłodsza Polka, gdynianka, która samotnie opłynęła świat oraz redaktor Paweł Pochwała z TVP.

Przypominamy o specjalnym serwisie poświęconym zlocie żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni: www.zagle.miasto.gdynia.pl.

Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Komentarze