A może by tak pozostawić bezpatencie?

0
398

Andrzej Remiszewski  (oby żył wiecznie !) zadał sobie trud przejrzenia zmian przepisów dotyczących żeglarstwa, zapewne nie wszystkich, bo nadążyć za tym mogą tylko specjaliści. Lektura poniższej tabelki nasuwa smutne refleksje. Fakt, że w stosuku do tego co było jeszcze sześć lat temu widać pewien postęp. Widać prace nad uporzadkowaniem i usystematyzowaniem prawa.  Został zrobiony drobny, choc istotny, krok w kierunku rzeczywistej, rozsądnej  liberalizacji.

Ale jest to krok niedostateczny ! Jasno pokazuje to ostatnia konsultacja wykonana przez Ministerstwo Sportu (czytaliście o tym tu:http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2064&page=0 i tu: http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2071&page=0 ).

Gorzej: urzędy administracji państwowej nie nadażają nie tylko za nowczesnością, za światem cywilizowanym, one – nie nadążają nawet za własnymi obowiązkami 🙂

Przepisy portowe, w miejsce tych, które straciły podstawę prawną w 2011 roku, dwa urzedy morskie wydały dopiero w środku tegorocznego, a praktycznie – kończącego się właśnie sezonu. Trzeci, w Gdyni, nawet do lata nie zdążył! Czyżby tak był zajęty ochrona niepotrzebnie pozyskiwanych od żeglarzy danych osobowych http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=1723&page=30  ???

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej próbuje zdefiniować osoby szkolące się na jachtach komercyjnych. To skutek rejestrowania w rejestrze  jachtów morskich różnych smażalni i kutrów wędkarskich  (do tego jeszcze w tym okienku wrócimy).

Ale szczytem przebojów sezonu jest  BEZPATENCIE!

Oto Ministerstwo Sportu nie zdążyło wydać do 15 października rozporządzenia o wymaganych kwalifikacjach do prowadzenia jachtów.  Dawne – wydane w oparciu  art. 37a niesławnej ustawy o sporcie – z tym dniem straciło moc. Mamy więc BEZPATENCIE!

Może taki stan  pozostawić?Czy to niebezpieczne? Czy u nas to komuś przeszkadza?Czy taki stan przeszkadza Szwedom?

A może Brytyjczykom?Co na to Wysoki Prawodawca?

Żyjcie wiecznie!

Don Jorge

__________________________________________

ZESTAWIENIE ZMIAN PRAWNYCH WPROWADZONYCH W LATACH 2007 –-1012

DOTYCZĄCYCH JACHTOWEJ ŻEGLUGI REKREACYJNEJ

 

Akty prawne:

  • Ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (tekst jednolity) Dz.U.2006.123.857
  • Rozporządzenie ministra sportu i turystyki z dnia 11 kwietnia 2008 r. w sprawie trybu rejestracji statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu lub rekreacji Dz.U.2008.72.426
  • [brak rozporządzeń z art. 37a dotyczących stopni i uprawnień oraz warunków bezpiecznego uprawiania żeglarstwa – od dnia 15 października nie ma żadnego przepisu na temat uprawnień!!!]
  • Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim Dz.U.2011.228.1368
  • Rozporządzenie Ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 28 lutego 2012 r. w sprawie bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty morskie Dz. U. 2012.326
  • [brak części pozostałych rozporządzeń – do czasu wydania nowych obowiązują stare, lecz nie dłużej niż 18 miesięcy od wejścia w życie ustawy, czyli do 24 kwietnia 2013]
  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyposażeniu morskim Dz. U. 2004.93.899
  • Zarządzenia dyrektorów urzędów morskich Przepisy portowe:

– w Słupsku z 5 czerwca 2012 Dz. Urz. Woj. Pomorskiego 2012.2538

– w Szczecinie z 31 lipca 2012 Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego 2012.1793

– brak analogicznego zarządzenia dyrektora w Gdyni zarządzenie nr 12 z 2005 roku straciło podstawę prawną.

 

TEMAT

TREŚĆ ZMIANY

PODSTAWA PRAWNA

Śródlądzie

nadzór

właściciel jachtu śródlądowego o długości do 12m lub/i jachtu posiadającego 1 silnik lub więcej ale łączna moc tych wielu silników nie przekracza 15 kW nie musi jachtu rejestrować

art. 18 ust 2 ustawy o żegludze śródlądowej

nadzór

właściciel jachtu śródlądowego  bez napędu mechanicznego lub o napędzie mechanicznym o mocy mniejszej niż 75 kW nie musi dokonywać inspekcji i posiadać świadectwa zdolności żeglugowej

 Art. 31 oraz 43i Ustawy o żegludze śródlądowej

uprawnienia

każdy dorosły prowadząc jacht żaglowy o dł. do 7,5 m lub motorowy o mocy silnika do 10 kW przeznaczony do sportu lub rekreacji nie musi posiadać patentów

 

uprawnienia

Nie wymaga posiadania patentu uprawianie turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h, czyli tzw. houseboatach

Art. 37a ust. 4 Ustawy o żegludze śródlądowej

Morze

nadzór

właściciel jachtu morskiego do 15 m długości rekreacyjnego, czyli niekomercyjnego nie musi dokonywać inspekcji, posiadać narzuconego wyposażenia oraz uzyskiwać karty bezpieczeństwa

Art. 2, ust. 1 p. 2) Rozporządzenia Ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 28 lutego 2012 r. w sprawie bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty morskie

dzienniki

nie ma obowiązku prowadzenia dzienników pokładowych w żegludze morskiej (również w śródlądowej)

art. 3 pkt. 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 18.06.2004 r. w sprawie prowadzenia dzienników statków morskich o polskiej przynależności

odprawy

osoby uprawiające morską żeglugę rekreacyjną nie podlegają odprawom granicznym jeżeli przypływają lub kierują się do portów znajdujących się na terenie kraju z tzw. grupy Schengen (nad Bałtykiem wszystkie za wyjątkiem Rosji) i mogą wchodzić do wszystkich portów i przystani, na terenie krajów z tzw. grupy Schengen, które nie są przejściami granicznymi

pkt. 3.2.5 Załącznika VI kodeksu granicznego Schengen tj. rozporządzenie WE nr 562/06 Dz. Urz. UE L 105/1 z 13.4.2006;

nie pozbawia to Straży Granicznej możliwości kontroli jachtów w razie uznania takiej potrzeby

odprawy

osoby uprawiające żeglugę rekreacyjną na wodach śródlądowych na akwenach granicznych pomiędzy państwami z tzw. grupy Schengen nie podlegają żadnej odprawie a granicę „wewnętrzną” można przekraczać w dowolnym miejscu

art. 20 Rozporządzenia WE nr 562/06 Dz. Urz. UE L 105/1 z 13.4.2006

odprawy

jachtów nie dotyczą przepisy dotyczące monitorowania ruchu statków, z zastrzeżeniem przypadków określonych w ustawie dotyczących obowiązku zgłaszania kapitanowi portu informacji dotyczącej identyfikacji statku przed wejściem lub wyjściem z portu oraz uzyskania zezwolenia na wejście do portu lub wyjście z portu

Patrz niżej

odprawy

Jednostki sportowe o długości poniżej 45 m obowiązane są jedynie powiadomić kapitanat przed każdym wyjściem i natychmiast po każdym wejściu do portu, zakres powiadomienia i jego forma nie jest określona

§ 64, ust. 1 i 2 zarządzeń dyrektorów UM

Jachty komercyjne

Wprowadzono pojęcie jachtów komercyjnych, mają one podlegać ostrzejszym uregulowaniom, niż jachty rekreacyjne, niekomercyjne, szczególnie o długości do 15 m.

Art. 5 p. 9) Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim.

Ministerstwo transportu i gospodarki morskiej pracuje nad przepisami dotyczącymi bezpiecznego uprawiania żeglugi przez jachty komercyjne, które zapewne zamierza wydać w oparciu o Art. 110.

Uwaga: Powyższa tabela nie może być traktowana jako oficjalne źródło informacji prawnej. W razie potrzeby należy korzystać z oryginalnych przepisów.

 

Zestawił Andrzej Remiszewski

http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2082&page=0

Komentarze