Do książki dołączona jest przedmowa pierwszego w historii Polaka, który bierze obecnie udział w regatach samotników dookoła świata Velux 5 Oceans – Zbigniewa Gutkowskiego. Wydanie ma międzynarodowy patronat regat Velux 5 Oceans.
„Wyprawa szaleńców” Petera Nicholsa
Latem 1968 r. stary świat stanął w płomieniach na ulicach Paryża i Nowego Jorku, a nowy rodził się na skrzydłach Apollo 8 opuszczającego ziemską orbitę. 9 śmiałków wyruszyło śladami Lorda Chichestera w podróż dookoła świata. Tym razem jednak bez zawijania do portów. Peter Nichols kreśli sylwetki Moitessiera, Knox-Johnsona, Ridgway’a, Blytha, Kinga – żeglarzy, których nazwiska do dzisiaj elektryzują ludzi morza. Przypomina tragedię Donalda Crowhusta, odtwarza świat regaty z ery przed wynalezieniem GPS. Sunday Times Golden Globe był chyba ostatnim rejsem niezdominowanym przez wszechobecne loga sponsorów, relacje telewizyjne i monstrualną elektronikę. Był prawdziwym rejsem ludzi morza, w których liczył się tylko człowiek i jego łódź.
Film „Na głęboką wodę” (Deep water) 2006 reż. Louise Osmond, Jerry Rothwell
Film „Na głęboką wodę” to historia podróży Donalda Crowhursta i najśmielszym, najbardziej nieprawdopodobnym w historii żeglarstwa wyścigu dookoła świata.
To historia człowieka, dla którego spełnienie marzenia warte było najwyższej ceny. Film opowiedziany głosem Tildy Swinton to historia, która wydarzyła się podczas regat Sunday Times Golden Globe Race w 1968 roku.
Regaty samotników mają szczególny wymiar. Wyjątkowego nabrała historia jaka zdarzyła się w 1968 roku podczas okołoziemskiego wyścigu Golden Globe Race sponsorowanego przez londyńską gazetę Sanday Times. Wystartowało w nich dziewięciu sterników. W tym gronie znalazł się Donald Crowhurst. Zdesperowany biznesmen i żeglarz amator liczył na nagrodę w wysokości 5 tysięcy funtów za zwycięstwo. Chciał ratować podupadającą firmę. Jednak na otwartej wodzie zorientował się, że zdobycie zamierzonego przez niego celu jest niemożliwe. Mimo to, nie zrezygnował – postanowił poczekać na wyprzedzającą go flotę i podawać fałszywe pozycje jachtu. Jego oszustwo pozwoliło mu wirtualnie wyprzedzić pozostałych zawodników rejsu. Skończyło się samobójstwem i stworzeniem niewiarygodnej historii, która stała się kanwą filmu „Na głęboką wodę” Louise Osmond i Jerry’ego Rothwella z 2006 roku.
Jednym z bohaterów historii jest Sir Robin Knox-Johnston – uczestnik tych regat. To on je zwyciężył, zapisując się w historii jako pierwszy człowiek, który opłynął samotnie ziemię nie dotykając ani razu lądu.