Energa Sailing: Jeszcze nie teraz

0
629

Zbigniew Gutkowski, planujący pobicie żeglarskiego rekordu Północnego Atlantyku w żegludze solo, czeka w Nowym Jorku na korzystną pogodę do startu.

W piątek pojawiło się bardzo obiecujące okno pogodowe, dające nadzieję na start w nocy z poniedziałku na wtorek (10/11.06.) ale niestety, do niedzieli, a właściwie do poniedziałku rano, prognoza się zmieniła. Korzystny wiatr będzie trwał za krótko, aby Gutek zdążył w rekordowym tempie przepłynąć z Ameryki do Europy. „Start teraz grozi „zaparkowaniem” pod Europą i nie pobiciem rekordu. Czekam dalej” – napisał Gutek dziś rano w wiadomości SMS.

Według wyliczeń samego Gutka oraz współpracującej z nim ekipy NavSim – start dziś nocy oznaczałby około 20 godzin spóźnienia w stosunku do czasu Alexa Thomsona (Hugo Boss) będącego aktualnym rekordzistą (8 dni 21h 8 min czyli 213 h 8 min).

“Przy układzie barycznym, przewidywanym na najbliższy tydzień, stałe wiatry o sile od 22 do 34w będą występować wzdłuż tzw. trasy południowej. Długość tej trasy to ok. 3300 Nm, a sama trasa nie prowadzi po najkrótszej możliwej drodze (to tzw. trasa nieortodromiczna)” – informuje Jacek Pietraszkiewicz z NavSim. „Zakładając minimalną średnią prędkość jachtu potrzebną do rekordu – przy tej trasie na poziomie 15,4 w – należy utrzymać dobowe przebiegi na poziomie 371Mm, co jest możliwe przy kursie baksztagowym. Spora jednak część trasy będzie przebiegała w fordewindzie, co zmusza do zwrotów i dodatkowo wydłuża trasę o 5-10%” – dodaje.

“Według symulacji, po 120h (w 7 dniu) rejsu jacht ENERGA wyszedłby ze strefy silnego wiatru niżowego i dostał się pod obszar słabnącego wiatru z północy. Od 120 godziny ENERGA byłaby więc w strefie bajdewindowych wiatrów 17-20w z niekorzystnym dryfem. W tym samym czasie silny niż (986hPa) z centrum nad południowym cyplem Grenlandii oraz tworzący się niż z centrum nad Madrytem, mogą utworzyć korytarz wiatru przeciwnego z NNE uniemożliwiając szybką żeglugę do mety.”

Symulacje przeprowadzone przez Gutka potwierdzają tę analizę. Jedyne co pozostaje to nadal czekać na wiatr. Dobry wiatr.

obraz nr 1

Rys. Stan pogody na 17 czerwca 2013 godz 0600 UTC. Czerwonymi kropkami zaznaczono prawdopodobne pozycje po kolejnych 24 godzinach od startu. / NavSim

Źródło: www.energasailing.pl 

Komentarze