Jacht z pokładem tekowym przyciąga wzrok nie tylko fanów żeglarstwa i jachtingu – wygląda bardzo elegancko czy wręcz ekskluzywnie, a zarazem daje poczucie delikatności i ciepła. Nawet w standardowym wykonaniu wiele nowych łodzi ma chociażby drobne elementy wykonane z tego wspaniałego drewna: siedziska, pokrycie półpokładów, czy podłoga w kokpicie.
Wielu armatorów decyduje się na tekowy pokład i wykończenie już na etapie zamawiania nowego jachtu albo inwestuje w teak podnosząc walory swojej już posiadanej jednostki. Wszystko to ze względu na właściwości teaku, który nie nagrzewa się w słońcu (w przeciwieństwie do swoich syntetycznych zamienników!), daje dobrą przyczepność nawet gdy jest mokry, jest przy tym przyjemny dla stóp i kolan kiedy poruszamy się po pokładzie w różnych warunkach i co ważne pięknie wygląda.
Warto jednak wiedzieć, że aby taki pokład wyglądał pięknie i służył przez lata, należy w odpowiedni sposób o niego dbać. Źle lub wcale nie pielęgnowane drewno tekowe będzie wyglądało coraz mniej estetycznie, a z czasem może wymagać bardzo drogich napraw, czego raczej każdy armator jachtu woli uniknąć.
Czyszczenie pokładu z drewna tekowego
Oczywiście podstawą jest utrzymywanie teaku w czystości poprzez regularne szorowanie pokładu miękka szczotką lub specjalnymi padami. Coś, o czym powinno się wiedzieć to fakt, że każde szorowanie i czyszczenie pokładu z drewna tekowego powoduje także jego powolne zużycie – przy bardzo częstym szorowaniu tracimy nawet do 1 mm rocznie. To ważne przy ocenie jakości nabywanego jachtu, bo jeśli teak jest już bardzo cienki to wkrótce armatora czekać będzie wymiana części lub całości drewnianego wykończenia. Choć drewno tekowe jest twarde, to jednak włókna pomiędzy słojami są miękkie i łatwo mogą ulec zniszczeniu przez nieumiejętne i częste szorowanie. Najgorsze co możemy zrobić pięknemu tekowemu pokładowi, to użycie jakże popularnych myjek wysokociśnieniowych. Już po jednej takiej nieszczęśliwej sesji “karcher kontra teak” możemy narazić się na ogromne koszty napraw.
Dlatego pokład tekowy czyść jak najczęściej, ale jak najdelikatniej zarazem. Usuwaj brud z porów drewna, ale nie usuwaj drogocennego teaku poprzez ostre szorowanie.
Jeśli teak musiał zmierzyć się z czerwonym winem albo nutellą na rękach dzieci goszczących na pokładzie, musisz reagować natychmiast, bo plamy będę penetrować w głąb drewna i ich późniejsze usunięcie będzie trudne i kosztowne. Nie krępuj się także prosząc Twoich gości o zdjęcie butów przed wejściem na pokład, bo zapiaszczone buty czy eleganckie szpilki mogą błyskawicznie zniweczyć godziny Twojej ciężkiej pracy.
Jak pielęgnować drewno tekowe?
Jak więc dbać o pokład z drewna tekowego aby jak najbardziej wydłużyć jego żywotność?
Przede wszystkim należy unikać zbyt ostrego szorowania pokładu i jak wspomnieliśmy wyżej absolutnie nie stosować myjek wysokociśnieniowych bezpośrednio na teak. Jeśli Twój jacht znajduje się w rejonie o dużym nasłonecznieniu, pamiętaj o regularnym myciu pokładu czystą, słoną wodą, która nie zmywa naturalnego oleju z drewna tekowego. Ponadto po pewnym czasie pokład nabierze naturalnej, charakterystycznej srebrnoszarej barwy.
W przypadku, gdy cumujesz Twój jacht w miejscu o bardziej umiarkowanym klimacie, o mniejszym nasłonecznieniu, pokład z drewna tekowego będzie wymagał od Ciebie więcej uwagi i czynności, niż mycie słoną wodą. Gdy Twój pokład wymaga wyczyszczenia, używaj do tego celu szczotki o miękkim włosiu i szczotkuj pokład w poprzek włókien z delikatnym naciskiem szczotki na czyszczoną powierzchnię. Dzięki temu usuwanie miękkiego drewna spomiędzy twardych słojów tekowych będzie zminimalizowane.
W przypadku, gdy chcesz dokładnie doczyścić pokład wykonany z drewna tekowego, użyj specjalnego środka czyszczącego do tego typu powierzchni. Dzięki temu unikniesz zbędnego, szkodliwego i długiego szorowania pokładu. Pamiętaj, żeby wybierać wyłącznie chemię przeznaczoną dla teaku, dobrej jakości i zgodnie z instrukcją producenta.
Olej do drewna tekowego
Ponadto nie zapomnij o regularnym nakładaniu cienkich warstw specjalnego oleju do drewna tekowego, aby dłużej zachować piękny wygląd pokładu w takim odcieniu, jaki najbardziej Ci się podoba.
Konserwacja pokładu z drewna tekowego to podstawa!
Luźne uszczelnienie, zaślepki nad śrubami, szczeliny czy pęknięcia w drewnie, to problemy, których nie warto ignorować. Często w początkowej fazie takie usterki są łatwe i szybkie do naprawienia. Warto zwrócić na nie uwagę zanim spowodują konieczność wymiany całego kawałka pokładu, co może okazać się problematyczne, czasochłonne i… bardzo kosztowne.
Aby naprawić pęknięcia i szczeliny w drewnie tekowym, należy je otworzyć za pomocą małego dłuta lub narzędzia typu Dremel, pozostawić do dokładnego wyschnięcia, a następnie wypełnić wypełniaczem na bazie żywicy epoksydowej.
Pokład z drewna tekowego z przykręcanymi klepkami po pewnym czasie może wymagać wymiany drewnianych zaślepek śrub. Zużyte zaślepki nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale także mogą wypadać i powodować przedostawanie się wody w głąb struktury pokładu. W takim wypadku można usunąć starą śrubę i jej otwór wywiercić głębiej o 2-3 mm, po czym zastosować odpowiednio większą zaślepkę
Znacznie zniszczonemu i zużytemu pokładowi z drewna tekowego z uszkodzonym uszczelnieniem można nadać nowego życia. Wystarczy delikatnie go przeszlifować, a następnie usunąć wszystkie uszczelnienia pozostawiając szczeliny między deskami o 2-3 mm głębsze niż były początkowo. Dzięki temu nowe uszczelnienie będzie dokładnie przylegało. Wymiana czy uzupełnianie uszczelnienia to praca bardzo trudna i tu raczej sugerujemy skorzystanie z usługi fachowca, bo każdy błąd, to ryzyko katastrofalnego zabrudzenia drewna albo szybkiego powrotu kłopotów z odchodzącym uszczelniaczem.
Podsumowanie – pokład z drewna tekowego
Pokład z drewna tekowego, to nie tylko inwestycja dla armatorów przykładających dużą wagę do pięknego, klasycznego i eleganckiego wyglądu jachtu. To także masa pracy w utrzymaniu pięknego wyglądu. Ale zadbany i wypielęgnowany teak będzie powodem do dumy i cieszył oko przez wiele lat.