STS „Generał Zaruski” na pokładzie regat SailBook Cup 2014!

0
812

STS „Generał Zaruski” zaprasza na pokład – razem popłyńmy na SailBook Cup! Kilka wolnych miejsce czeka na chętnych, którzy chcą dołączyć do załogi gdańskiego żaglowca podczas regat.

Zgłoszenia przyjmuje stowarzyszenie Związek Miast i Gmin Morskich pod adresem zmigm@zmigm.org.pl. Informacji udziela też Biuro Armatorskie MOSiR – kontakt na www.zaruski.pl. Ilość miejsc ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń!

Zapraszamy!

obraz nr 1

 

 

 

Opis projektu

 

WRACAMY NA MORZE

 

 

Po niemal 4 latach żmudnego procesu rewitalizacji, 30. Października 2012 roku, w obecności prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, podniesiono banderę na STS Generał Zaruski, który następnie wpłynął dumnie na Motławę na czele żeglarskiej parady, witany przez tysiące gdańskich gimnazjalistów, mieszkańców miasta i turystów. W ten sposób dokonało się dzieło ratowania tej zasłużonej jednostki, a sam jacht rozpoczął w tym roku pisanie nowej karty swych dziejów, jako ważny element procesu kształcenia młodych żeglarzy oraz miłośników morza.

obraz nr 2

 

Ale to już historia. Za nami pierwszy po odbudowie sezon żeglarski. Jacht bardzo dobrze wypełniał swą edukacyjną misję, a w czasie kilkunastu rejsów pełnomorskich i wielu krótszych wypraw na Zatokę Gdańską, przez jego pokład przewinęły się setki młodych żeglarzy, zarówno z Polski jak i z Europy. Braliśmy udział m.in. w regatach The Tall Ships Races, zlocie Baltic Sail w Gdańsku i Hanse Sail w Rostocku, odwiedzając po drodze Sassnitz. W obecnym sezonie wzięliśmy udział m.in. w „Hanseatic Day in Luebeck” i ponownie zawitamy na „Hanse Sail” w Rostocku. Odbędą się również cztery rejsy w ramach unijnego projektu żeglarskiego MAST, a Zaruski będzie gościem kilku znaczących imprez i zlotów (jak choćby „Operation Gdynia Sails”). W czasie krótkich postojów w Gdańsku, jacht będzie także dostępny dla zwiedzających. Jeśli ktoś chciałby obejrzeć żaglowiec i poznać jego historię, zapraszamy nad Motławę.

 

Znaczenie STS Generał Zaruski dla polskiego żeglarstwa jest ogromne. Drewniany, tradycyjny, kecz gaflowy, z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego, został zbudowany w Szwecji za pieniądze pochodzące ze składek członków Ligi Morskiej i Kolonialnej. Jacht miał być pierwszą z serii dziesięciu bliźniaczych jednostek stanowiących polską flotę edukacji żeglarskiej. Ambitne plany przerwał jednak wybuch II wojny światowej. Wojnę jednostka spędziła w Szwecji. W styczniu 1946 roku została sprowadzona do Polski i przez prawie 60 lat morskiej służby przez jej pokład przewinęły się tysiące młodych żeglarzy, a wśród nich takie znakomitości jak Teliga, Baranowski, Pieńkawa czy Paszke.

Od 2003 r. ten piękny, historyczny żaglowiec stał bezczynnie i popadał w ruinę.

STS Generał Zaruski jest ostatnią istniejącą jednostką tego typu w Polsce i jedną z niewielu w Europie. Dopuszczenie do bezpowrotnej straty tego zabytkowego żaglowca byłoby niewybaczalnym zaniechaniem,  sprzeniewierzeniem się pamięci generała Mariusza Zaruskiego i jego bogatego dorobku życiowego.

W listopadzie 2008 roku wołającym o ratunek żaglowcem zainteresowały się władze Miasta Gdańska. Po uzyskaniu ekspertyzy Polskiego Rejestru Statków, że jacht nadaje się do odbudowy, odkupiły jednostkę i uruchomiły program jej rewitalizacji.

Projekt ratowania „Generała Zaruskiego” spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem społecznym i życzliwym zainteresowaniem mediów. Wspierają go też niekwestionowane autorytety: kpt. Krzysztof Baranowski, polarnik Marek Kamiński i żeglarski mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz.

Po przywróceniu do eksploatacji STS Generał Zaruski ponownie służy wychowaniu i edukacji morskiej młodzieży. Jest też ważną częścią programu pracy profilaktycznej z młodzieżą zagrożoną demoralizacją i wykluczeniem społecznym, do czego świetnie się nadaje, ze swoim tradycyjnym osprzętem, wymagającym zbiorowego skoordynowanego wysiłku. Jednostka służy także programom młodzieżowej wymiany europejskiej oraz utrwalaniu pamięci o wybitnych dokonaniach generała Mariusza Zaruskiego.

obraz nr 3

 

Proces odbudowy Zaruskiego można śledzić na stronie www.zaruski.pl

 

Dane techniczne:

  • Długość kadłuba – 25,32 m
  • Szerokość – 5,88 m
  • Zanurzenie – 3,26 m
  • Powierzchnia ożaglowania – 327 m²
  • Załoga – 25 osób
  • Rok budowy – 1939
  • Typ – kecz gaflowy
  • Właściciel – Miasto Gdańsk
  • Port macierzysty – Gdańsk
  • Armator – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku

 

Komentarze