Kupujemy tratwę ratunkową – na co zwrócić uwagę?

0
1287

Z punktu widzenia bezpieczeństwa na morzu, nadmuchiwana tratwa ratunkowa to niezbędnik na pokładach statków, jachtów czy łodzi. Jak sama nazwa wskazuje, tratwa w momencie zagrożenia ma być schronieniem dla ludzi. Kiedy nie jest  używana, możemy ją złożyć i schować. Posiadanie tratwy lub szalupy ratunkowej jest obowiązkowe, z wyjątkiem jednostek o małych rozmiarach, służących celom rekreacyjnym. Oto na co należy zwrócić uwagę przy zakupie tratwy ratunkowej:

obraz nr 1

Zasięg roboczy

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem tratwy jest zasięg roboczy statku. Na tej podstawie ustalamy odpowiedni rodzaj tratwy ratunkowej, a mamy do wyboru trzy, które są dostępne w sprzedaży – SOLAS A, SOLAS B i COASTAL. 

Z kolei dla tych łodzi, dla których tratwy ratunkowe nie są obowiązkowe, lecz ich posiadanie to osobisty wybór właściciela łodzi, tratwy powinny spełniać zarówno normy SOLAS i normy ORC (Offshore Racing Council) lub normy RORC (Royal Ocean Racing Club – Królewski Klub Regat Oceanicznych). W USA tratwa musi być zgodna z wymogami USCG (United Stated Coast Guard – Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych).

 

Koszt 

Koszt jest drugim aspektem, który należy rozważyć. Podobnie jak inne urządzenia, tratwy ratunkowe są dostępne w różnych wersjach cenowych, u różnych producentów. Najczęściej użytkownicy wybierają takie tratwy, przy których – mieszcząc się w budżecie – nie będą musieli rezygnować ani z odpowiedniego wyposażenia, ani z marki. 

 

Materiał

Materiał, z którego wykonano tratwę jest nie mniej ważny, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa na morzu. Najczęściej w produkcji używa się gumy i PCV (polichlorku winylu). Każdy materiał wymaga innego rodzaju łączenia i sklejania. Przed zakupem tratwy, bądź sprzedażą, należy upewnić się, że materiały są odpowiednio połączone, aby tratwa nadawała się do użytku.

 

Wielkość i pojemność

Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są wymiary tratwy, a zależą one od wielkości statku lub łodzi. Ponieważ trawy mają zapewnić bezpieczeństwo przebywającym na pokładzie, ich pojemność musi być adekwatna do ilości ludzi znajdujących się na statku.

 

Pakiety ze sprzętem survivalowym (SEP)

Są to urządzenia, które przechowuje się na tratwie i wykorzystuje w sytuacjach kryzysowych. Zaliczamy do nich pochodnie, przepisy udzielania pierwszej pomocy, urządzenia do sygnalizacji, leki itp. Najtańsze tratwy nie są dostatecznie dobrze wyposażone, zatem na użytkowniku ciąży obowiązek doposażenia ich w odpowiednie sprzęty.

Bardzo ważną rzeczą jest okresowe sprawdzanie i monitorowanie stanu nadmuchiwanych tratw, w regularnych odstępach czasów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że sprzęt jest sprawny i bezpieczny, wyłapiemy też w porę ewentualne usterki.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.marineinsight.com

 

 

Komentarze