Dziś rano, we środę, trzeciego dnia regat Mini Fastnet, liderzy floty minęli już mityczną irlandzką skałę i rozpoczęli powrót. Kurs do mety w Douarnenez powinien być znacznie szybszy niż żegluga w drugą stronę. Prognoza zapowiada stały wiatr o prędkości 15-25 węzłów z idealnego kierunku, południowo-wschodniego (SW), co umożliwia żeglugę półwiatrem.
Stawkę prowadzą dwa jachty – 800 (Mini 800) i 865 (Flexirub). Polsko-francuska załoga CALBUD 894 Radek Kowalczyk/Etienne Bertrand w trakcie pierwszego rejsu w tym sezonie żegluje równo w połowie stawki. O godzinie 0815 polskie Mini znajdowało się na 15 pozycji w kategorii Proto.
Wieczorem i w nocy dwie załogi zgłosiły komisji regatowej, za pośrednictwem jednostek towarzyszących, wycofanie się z trasy i wcześniejszy powrót do portu: 523 (Fondation Planiol – Roland Ventura/Sebastien Lenorais) oraz 599 Génération Océan (Victor Turpin/Clement Vic). W pierwszym przypadku przyczyna nie jest znana, przyczyną rezygnacji drugiej załogi są kłopoty ze sterem.
Na trasie pozostaje 40 jachtów – z 45 zgłoszonych jeden nie wystartował, dwa zawróciły wcześniej.
Pierwsze dwie doby regat były dla wszystkich załóg wyjątkowo męczące, a pokonanie połowy trasy zajęło dłużej niż zakładano. Wszystko za sprawą słabego wiatru, wiejącego prosto z północy, który zatrzymywał jachty na wodach kanału La Manche. Drugiej nocy wydawało się nawet, że zawodnicy zawracają – przyczyną takiego obrazu na monitoringu pozycji był fakt, że prąd był silniejszy niż wiatr i przez pewien czas nie można było płynąć do przodu. Dostanie się na Morze Irlandzkie było więc długą i mozolną wspinaczką pod wiatr. Na szczęście wczoraj po południu warunki wiatrowe się poprawiły, prędkości jachtów wzrosły, a kurs stał się korzystniejszy.
Strona regat: http://minifastnet.winchesclub.org/. Pozycje jachtów można śledzić na żywo: http://yb.tl/minifastnet2015
Bieżące informacje będą publikowane przez organizatorów na Twitterze: @WinchesClub oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/WinchesClub
Dodatkowych informacji udziela:
Milka Jung: 601 245 131 / milka@oceanteam.pl
Projekt OCEAN650 realizowany jest dzięki wsparciu firmy CALBUD, stoczni Yacht Service oraz Miasta Szczecin. Wciąż jednak można dołączyć do grona partnerów wyjątkowego żeglarskiego przedsięwzięcia Radka Kowalczyka, jakim jest ponowny start w regatach Mini Transat jesienią tego roku.