Jest tu podpowiedź jak, z wykorzystaniem ogólnodostępnej (niepłatnej) wersji MarineTraffic, śledzić marszrutę jachtu Atlantic Puffin.
Po awarii, zawieszeniu zobrazowania (udostępniania pozycji) przez komunikator satelitarny inReach [Call of the Ocean], zamieszczam podpowiedź, jak z pomocą MarineTraffic obserwować postęp w żegludze Szymona Kuczyńskiego:
Gdy wykorzystasz link: ATLANTC_PUFFIN, do podstrony jachtu w portalu MarineTraffic,
to uzyskasz obraz:
Kliknij na nim [Past Track],
uzyskasz obraz przedstawiający ostatnią, bardzo dawno zarejestrowaną pozycję AIS, z 11.09.2017 roku (h2021 UTC). Jest to pozycja z Atlantyku (znaczne zbliżenie/mała skala), na S od Wysp Zielonego Przylądka, tuż za trawersem afrykańskiego Dakaru 🙂
Nie przejmuj się tym – postępuj dalej;
w zależności od Twoich ustawień, jeśli ukazało się okienko jw. [ATLANTIC PUFFIN], to usuń je naciskając (x) lub ponownie kliknij w [Past Track], i postępuj dalej:
oddal znacznie uzyskany obraz (zwiększ skalę obrazu), wykorzystując kółko przewijania w myszce lub ikonę [–] w górnym/prawym narożniku.
W trakcie tego działania zniknie ikonka obrazująca Atlantic Puffin. Po maksymalnym oddaleniu i uzyskaniu maksymalnego widoku mapy – prawie całej Ziemi, przesuń obraz w okolice południowego skraju Ameryki Południowej.
Zobaczysz na obrazie tylko jedną ikonkę – to jest ostatnia zarejestrowana pozycja satelitarna z Atlantic Puffin. Gdy najedziesz na nią kursorem, zostanie opisana jako: [Pleasure Craft / Position received via Satellite].
Można jeszcze dodatkowo:
– odczytać chwilową prędkość zarejestrowaną w chwili zapisu pozycji satelitarnej,
– oraz zmierzyć odległość do dowolnego punktu (pozycji).
W tym celu najedź kursorem na ikonkę jachtu i kliknij prawym przyciskiem myszy, oraz wybierz kursorem punkt odniesienia do pomiaru odległości i kliknij lewym przyciskiem.
W zobrazowanym powyżej przykładzie: kurs Atlantic Puffin był na SE, wskazuje to kierunek ustawienia ikonki, płynął z v=7,4w, odległość w linii prostej (nie po kursie AP) do trawersu Przylądka Horn, wynosiła ok. 300 Mm, przy zachowanej prędkości i przy bezpośrednim kursie do trawersu, czas na dopłynięcie wynosił: jedną dobę, 16 godzin, 34min. Moment osiągnięcia trawersu, ETA 03.02.2018 h0937 UTC.
Uwagi:
– przy takim śledzeniu żeglugi inne funkcje, z wersji ogólnodostępnej MarineTraffic, nie działają!
– inne postępowanie, różne od przedstawionego, np. znaczne zbliżenie widoku mapy, może spowodować zanik ikony Atlantic Puffin, wtedy należy powtórzyć ścieżkę postępowania (różne systemy operacyjne i przeglądarki internetowe!)
– nie mam rozpoznanego czasookresu odświeżania pozycji satelitarnych. Średnio co 1-4(6)h, jest to zależne od systemu satelitarnego, operatora, pokrycia akwenu satelitami, czułości anteny, mocy nadawanego sygnału, ustawionej częstości nadawania sygnałów na obserwowanej jednostce, … , można o tym zredagować osobny, obszerny wpis na blogu 🙂
– – –
Do Szymona: …tylko nie 6 lutego 2018 roku!
Wacek Sałaban, 01.02.2018 r.
PS Jest to pięćsetny wpis na blogu. Miał być tekst podsumowujący… . Będzie następnym razem 🙂