Puck, 10 lutego 2013 roku – jak co roku obchodzona bardzo uroczyście, uważana za wielkie morskie święto – rocznica zaślubin dokonanych w Pucku przez generała Józefa Hallera w 1920 roku, przez symboliczne wrzucenie do wód Zatoki Puckiej pierścienia. Tradycyjnie już zorganizowana przez władze miasta Pucka wspólnie z Ligą Morską i Rzeczną, tego roku obchodzona po raz 93.
Wszystkich przybyłych, zaraz po wciągnięciu na maszt flagi państwowej i odegraniu Mazurka Dąbrowskiego przywitał burmistrzMarek Rintz.
Głos zabrał prezes Ligi Morskiej i Rzecznej dr inż. kapitan ż. w.Andrzej Królikowski. Podkreślając znaczenie mediów, głównie telewizji, przypomniał o stworzonym w 1967 roku przez red.Bohdana Sienkiewicza programie służącym szeroko zakrojonej propagacji spraw morza wśród młodzieży „Latający Holender” – zachęcał do stworzenia dzisiaj podobnej audycji telewizyjnej o zasięgu ogólnopolskim.
Po wstępnych uroczystościach odbyła się w puckiej farze msza koncelebrowana przez ks. infułata Stanisława Ziębę.
Na jej zakończenie wiceminister Kazimierz Plocke odczytał list od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, pełniącego również funkcję Honorowego Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej (zobacz tu – kliknij). Miasto Puck, a dokładniej jego Rada, w uznaniu zasług poczynionych dla miasta wyróżniła chwilę później Kazimierza Plocke Honorowym Obywatelstwem.
Po mszy wszyscy wyruszyli nad Zatokę Pucką, gdzie dokonano wręczeń przyznawanych corocznie ligowych krzyży „Pro Mari Nostro„, honorowych odznaczeń Marynarki Wojennej oraz krzyży przyznawanych przez Stowarzyszenie Piłsudczyków.
Symbolicznego odnowienia zaślubin Polski z morzem dokonano przez złożenie wieńca na wody Zatoki Puckiej z helikoptera MW,
a następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i oddały honory pod pomnikiem gen. Józefa Hallera.
A jako, że generał nie poślubił Polski morzu latem, po lekkim zimowym przecież zmarznięciu w mroźnym morskim klimacie – zgromadzeni udali się ku pokrzepieniu i rozgrzewce na oczekujący już ciepły poczęstunek.
Po zakończeniu uroczystości, odbyło się jeszcze, lecz już w bardziej kameralnym gronie odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez Miasto Puck, a poświęconej 95. rocznicy powstania LMiR, która przypadnie na dzień 1 października 2013 r. I jak od tych 95. lat Liga woła głośno: „Trzymajmy się morza” – tak po prostu nie wypada nam tego nie robić.
Obecni tu przedstawiciele miasta Kołobrzeg, m.in. dyrektor Muzeum Wojska Polskiego – Paweł Pawłowski, zaprosili do siebie na dzień 18 marca br., na własne uroczystości zaślubin Polski z morzem. Zaślubiny te dokonały się na kołobrzeskiej plaży, zaraz po wygranej bitwie o Twierdzę Kołobrzeg właśnie tego dnia w 1945 roku.
Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (więcej fotek – galeria)