92 lata polskiego szkolnictwa morskiego

0
696
Dzień 8 grudnia od wielu już lat w gdyńskiej Akademii Morskiej obchodzony jest jako jej Święto Szkoły, a właściwie całego polskiego szkolnictwa morskiego, którego początek datuje się od 1920 roku, kiedy to w Tczewie powstała Szkoła Morska, wprawdzie formalnie 17 czerwca tegoż roku, ale praktyczna nauka nawigatorów i mechaników statkowych rozpoczęła się właśnie 8 grudnia przy udziale wysokich urzędników państwowych, duchowieństwa, władz Tczewa. I do tej historycznej daty nawiązuje się w gdyńskiej Akademii Morskiej, Szkoły wieńczącej w obecnie 92 lata istnienia wspomnianego szkolnictwa morskiego.
 
W minioną sobotę uroczystości związane z owym 8 grudnia rozpoczęły się uroczystym posiedzeniem Senatu Uczelni pod przewodnictwem jej rektora prof. dr. hab. Piotra Jędrzejowicza. Nieco wcześniej na Wydziale Nawigacyjnym, w Katedrze Eksploatacji Statku odbyło się także w sposób uroczysty otwarcie nowoczesnego symulatora nawigacyjno – manewrowego SimFlex.
Dodajmy też w przeddzień 8 grudnia przed budynkiem Akademii odbył się Apel Poległych, msza św. w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów Uczelni, celebrowana przez JK ks. Arcybiskupa Leszka Głódzia oraz Wieczór Absolwentów w Klubie Bukszpryt.
W Auli Akademii przed otwarciem uroczystości rektor P. Jędrzejowicz poprosił minutą ciszą uczczenie tragicznie zmarłych na Morzu Północnym polskich marynarzy, których nie udało się uratować z tragedii, jakiej wskutek zderzenia  przez kontenerowiec doznał samochodowiec Baltic Ace (zatonął).
Po czym rektor przywitał przybyłych gości z wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, panią kpt.ż.w.Anną Wypych-Namiotko na czele. Przypomniane rzecz jasna zostały najważniejsze wydarzenia z dziejów naszego szkolnictwa morskiego.
Tradycyjnie potem nastąpiły akty wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych pracownikom Uczelni, jak również nagród Rektora. Nadto za wybitne wyniki w nauczaniu rektor wręczył nagrody, zaś najlepszym absolwentom Akademii „Medale Absolwenta”.
Miłym akcentem uroczystości stała się promocja i tzw. wodowanie książek st. mechanika Andrzeja Perepeczki. A ma ich w sumie już prawie całą setkę. Aktu chrztu jednej z ostatnich książek tego Autora dokonała pani wiceminister Anna Wypych-Namiotko.
Na koniec wyświetlony został film dokumentalny Michała Dąbrowskiego i Jerzego Boja pt. „Rejs po trzydziestu latach”, odnoszący się oczywiście do „Daru Młodzieży”. 
Przed Aulą można było nabyć książki Andrzeja Perepeczki oraz całkiem świeżo dostarczoną z drukarni (II jej wydanie) książkęDaniela Dudy i Zbigniew Urbany’ego „Trzeci w wielkiej sztafecie”,nader szczegółowo opisującą powstawanie „Daru Młodzieży” – od zrodzenia się idei zbudowania następcy osławionego „Daru Pomorza”, poprzez zbieranie nań środków finansowych, aż po podniesienie na nim narodowej bandery i udanie się w pierwszy rejs 4 lipca 1982 roku. (seh)
 
Zdjęcia: Cezary Spigarski
 

Komentarze