90-lecie YACHT KLUBU POLSKI

0
876

Uważam, że rok 2014 to rok YACHT KLUBU POLSKI.  W dniu 10 grudnia 1924 roku

 z inicjatywy Komandora Antoniego Aleksandrowicza grupa jachtsmenów, dla których HONOR i OJCZYZNA była priorytetem, to oni stworzyli Stowarzyszenie, które stało się jednym z pierwszych klubów jachtowych. Za podstawę przyjęto popularyzację jachtingu – zarówno śródlądowego jak i morskiego.  Za czasów okupacji kontynuowano działalność, szkoląc między innymi żołnierzy AK, a nawet organizowano regaty na Wiśle.

 

Pierwszym Komandorem YKP wybrany został adiutant Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Generał Mariusz Zaruski.  Do YKP przystępowali najwybitniejsi żeglarze, ludzie kultury, naukowcy, sportowcy.

 

Od najwyższych władz Państwa uzyskali, jako jedyny klub w naszym kraju, prawo do noszenia bandery Marynarki Wojennej z godłem YKP.  Bandera ta jest do dziś symbolem naszego patriotyzmu i najlepszych tradycji  jachtingu.

 

YKP stał się współzałożycielem Polskiego Związku Żeglarskiego i tym samym wnioskodawcą i współtwórcą struktur żeglarskich. Pierwszym Wiceprezesem PZŻ był współzałożyciel YKP Antoni Aleksandrowicz.

 

Obecnie YACHT KLUB POLSKI, to Stowarzyszenie 20 Klubów, w tym 5 polonijnych, kultywujących zasady etyki jachtowej oraz tradycji i szacunku dla Bandery YKP.

 

W tym roku, w dniach 17 – 18 maja odbędą sie w Szczecinie uroczystości obchodów

90-lecia YACHT KLUBU POLSKI, których współorganizatorem jest YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN, a gospodarzem MARINA HOTELE.  Punktem kulminacyjnym będzie ceremonia uroczystego podniesienia Bandery YKP w dniu 18 maja 2014 r. o godzinie 11:00 na maszcie Przystani Jachtowej MARINA CLUB przy ulicy Przestrzennej 7 w Szczecinie Dąbiu.  Zapraszamy wszystkich żeglarzy i sympatyków żeglarstwa wraz z Rodzinami !

 

Z okazji 90-lecia YKP aktywni i wieloletni  członkowie Klubu zostaną wyróżnieni Jubileuszową Odznaką 90-lecia YKP, Srebrnym i Brązowym Medalem YKP oraz najwyższym odznaczeniem – Komandorią YKP.  Ponadto można będzie nabyć okolicznościowy Medal 90-lecia YKP wykonany techniką „hand made” na podkładce drewnianej.

 

Komandor Honorowy YKP Jerzy Łyżwiński napisał: „Trwamy niezmiennie 90 lat dzięki zawsze ogromnemu zaangażowaniu społecznemu naszych członków, dzięki zachowaniu najlepszych tradycji żeglarskich na śródlądziu i morzu w oparciu o nasz statut, ubiory i Banderę, którą z dumą noszą Kluby w kraju i polonijne w USA, Anglii, Niemczech i Kanadzie”.

 

 

kpt. Janusz Charkiewicz

Komentarze