62 Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej rozstrzygnięta!

0
532

62 regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej, rozegrane w ostatnią sobotę (tj. 5 października), wygrał Maksymilian Żakowski z Koszalina na kajcie „Orange Lady”, który dystans wyścigu 18 mil pokonał w 80 minut. Drugi był Jacek Noetzel na katamaranie „Exploder A13”.

 Najszybszym klasycznym jachtem jednokadłubowym został jacht „Blagadarnost” ze skiperrem Sergeyem Pawlenko. Najstarszym jachtem regat był jacht „Orion” z 1936 r. Nagroda First Lady dla najszybszej kobiety skippera trafiła do „kajciarki” Agnieszki Grzymskiej.

Ostatnie klasyfikowane 100 miejsce i nagrodę dla ostatniego jachtu na linii mety Czerwoną Latarnię zdobyła załoga jachtu „Malinowa Mamba”, kierowanego przez Sylwię Perzewską, która zakończyła wyścig po prawie sześciogodzinnej żegludze tuż przed zamknięciem linii mety. Regat nie ukończyło 36 jednostek, były liczne awarie, podarte żagle a nawet dwa złamane maszty.

W ostatni weekend odbyła się tradycyjnie organizowana przez Yacht Klub Stal impreza kończąca sezon – Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej. Wyścig zaplanowany był na sobotę, a w niedzielę odbyła się część „kulturalna” imprezy. Prognoza pogody na sobotę zapowiadała mocny wiatr 20-24 węzły, w porywach nawet do 30 węzłów, co trochę przerzedziło stawkę jachtów na starcie.

Start regat opóźnił się – niski stan wody w basenie jachtowym oraz duża fala przy samym wejściu sprawiały problem z wyjściem z mariny. Jednak wszystko się udało i o godz. 12.15 jachty wystartowały na trasę Gdynia – Sopot – Gdańsk – Sopot – Gdynia. Ponieważ wyścig rozgrywany jest w formule „australijskiej” na linii startu stanęło wszystko, co jest napędzane wiatrem. Na trasie panowały ciężkie warunki – mocny, momentami bardzo mocny porywisty wiatr, wysoka fala, co sprawiło, że część jachtów nie ukończyła wyścigu, a na wielu wystąpiły awarie. Regaty skończyły się o godz. 18.05, kiedy to linię mety przeciął ostatni jacht.

Ceremonia nagrodzenia zwycięzców poszczególnych grup, jak również wręczenia „Błękitnej Wstęgi”, odbyła się w hangarze Yacht Klubu ‘Stal’ Gdynia ok. godz. 18. Po ceremonii – impreza integracyjna, czyli tradycyjne Sailors Party z muzyką na żywo.

W niedzielę odbyła się druga „kulturalna” część imprezy. Najpierw kpt. Krystian Szypka – uczestnik tegorocznej edycji regat OSTAR – legendarnego wyścigu samotników przez Atlantyk pokazał swój film o regatach, a następnie uczestnicy spotkania mogli obejrzeć drugą w Polsce projekcję filmu „Tabarly”.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Open – kite „Orange Lady”, Maksymilian Żakowski

I – jachty o długości ponad 12 m – „Blagadarnost 2”, Sergey Pavlenko

II – jachty o długości powyżej 9 m do 12 m – „Vihuela”, Eugeniusz Ginter

III- jachty o długości do 9 m – „Cztery Oceany”, Roman Paszke

IV – jachty wielokadłubowe – „Exploder A13”, Jacek Noetzel

V – jachty mieczowe, jednokadłubowe – „Narwal Sails”, Bartosz Makała

VI – inne jednostki napędzane wiatrem (do 4 m długości kadłuba) – kite „Orange Lady”, Maksymilian Żakowski

VII – Delphia 40 – „Eljacht”, Jerzy Jankowski

Oficjalne wyniki na stronie regat – www.bwzg.ykstal.org.pl.

Organizatorzy: Yacht Klub Stal Gdynia, Miasto Gdynia, Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski

Patronat Honorowy: Kpt. ż w. dr inż. Andrzej Królikowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni i Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej

Sponsor Generalny: IMS GRIFFIN

Sponsorzy: Sail Service, Code Zero, Delphia Yachts, NavSim, Eljacht, Rooto System

Partnerzy: Hotel Nadmorski, Nautica Nord – Pantaenius, Dobre Jachty, Goly Yacht Sevice, Lady Fitness Gdynia, Profi Spot, Profi Event, Gdyńskie WOPR, 4 Winds , Audiowave, IO PAN, Auto –Mobil, Technomarine.

Patronat Medialny: Radio Gdańsk, Magazyn Żagle, Trojmiasto.pl

Fot. SailBook.pl

Za zgodą: www.pozż.prg.pl/ 

 

Komentarze