50-lecie „Zawiszy Czarnego II” podczas gdyńskiego zlotu żaglowców

0
369

„Zawisza Czarny II” – najstarszy czynny szkolny statek w Polsce, należący do Związku Harcerstwa Polskiego – obchodzi w tym roku 50 urodziny. Z tej okazji jubilat, biorący udział w zlocie żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Races w Gdyni i cumujący w Basenie Prezydenta, zapraszamy dzisiaj (3 września) na koncert szantowy i kino pod żaglami. W godz. 17.00-20.00 na pokładzie odbędzie się koncert zespołów szantowych związanych z „Zawiszą”.

W godz. 21.30-23.00 na rozpostartym żaglu „Zawiszy” wyświetlane będą filmy o jubilacie i żaglowcach. Widownię zapraszamy na nabrzeże przy ORP „Błyskawica”.

„Zawisza Czarny” – trójmasztowy szkuner, przebudowany w latach 1960-1961 ze statku rybackiego (lugrotrawlera) „Cietrzew” (zbudowanego w 1952 r. w Stoczni Północnej w Gdańsku). Powierzchnia ożaglowania wynosi ok. 625 m2, długość całkowita – 42,7 m, szerokość – 6,7 m, zanurzenie – 4,5 m. Załoga jednostka liczy od 45 do 47 osób.

„Zawisza Czarny II” służy wiernie od wielu lat. Odwiedził wszystkie kraje nad Bałtykiem i Morzem Północnym. Wielokrotnie był na Morzu Śródziemnym i Oceanie Atlantyckim. W 1984 r. „Zawisza” brał udział w Operacji Żagiel na Wielkich Jeziorach w Kanadzie i USA, wsławiając się uratowaniem ośmiu członków załogi angielskiego barku „Marques”, który zatonął podczas regat w rejonie Bermudów. Załoga otrzymała za tę akcję nagrodę Fair Play Komitetu Olimpijskiego. W 1989-1990 żaglowiec opłynął świat w wieloetapowej wyprawie. Dwa lata później uczestniczył w obchodach 500-lecia odkrycia Ameryki Columbus’92.

Żeglując po morzach i oceanach, odwiedzając wiele portów na całym świecie, „Zawisza Czarny II” stał się jednostką znaną i lubianą. Wiele osób przeżyło na nim przygodę swojego życia, m.in. uczestnicy realizowanego od 2006 r. projektu „Zobaczyć morze”, w ramach którego osoby niewidome wraz z pełnosprawnymi żeglarzami wspólnie pokonują wszelkie przeszkody i zagrożenia pojawiające się podczas rejsu.

Zespół Prasowy Urzędu Miasta Gdyni

Komentarze