49er Grand Prix oraz Polska Ekstraklasa Żeglarska po raz kolejny na plaży miejskiej w Gdyni

0
317

 

Siódmy rok z rzędu na plaży miejskiej w Gdyni będziemy mogli podziwiać najbardziej widowiskową żeglarską klasę olimpijską czyli 49er. Latające łódki będzie można zobaczyć w sobotę 19 sierpnia, gdzie przez cały dzień będą dostępne na plaży, aby wieczorem wraz ze swoimi załogami wystartować w niezwykle emocjonującym i gromadzącym tłumy kibiców wyścigu nocnym, który rozpocznie się o godzinie 21:00.  Poza „czterdziestkami dziewiątkami” przez cały weekend będzie można obserwować zmagania załóg Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej, które walczą o tytuł Klubowego Mistrza Polski.

 

 

W tym roku organizatorzy zmieniają nieco format imprezy kładąc większy nacisk na rywalizację drużyn walczących w rozgrywkach żeglarskiej ekstraklasy. Rywalizację 12 załóg walczących o medale mistrzostw Polski będzie można obserwować z plaży miejskiej oraz bulwaru nadmorskiego przez całą sobotę i niedzielę. Wyścigi będą rozgrywane bardzo blisko brzegu i na krótkiej trasie. Dla widzów prowadzony będzie komentarz na żywo z różnego rodzaju konkursami, w których będzie można wygrać drobne upominki związane z regatami. Na starcie zawodów zobaczymy takie nazwiska jak Patryk Zbroja, obecnie najwyżej sklasyfikowany w pucharze świata polski sternik meczowy reprezentujący barwy Jacht Klubu Kamień Pomorski, czy też dobrze znany z wielu akwenów i tras regatowych Jakub Pawluk z Legii Warszawa. W walce o zwycięstwo liczyć się będą również kluby MOS Iława, TŻR Szczecin czy Yacht Club Sopot.

 

Klasa 49er nie zniknie jednak z gdyńskiego akwenu, gdyż przez całą sobotę będzie można obejrzeć te wspaniałe łodzie w miasteczku regatowym usytuowanym na gdyńskiej plaży miejskiej, a wieczorem wezmą one udział w najbardziej spektakularnej części imprezy, czyli wyścigu nocnym. Zawodnicy ponownie startować będą sprintem z plaży, aby następnie wykonać kilka okrążeni na wodzie i zakończyć rywalizację biegiem w miasteczku regatowym. Poza żeglugą i sprintem zawodnicy często dołączają jeszcze pływanie powracając ze swoich jachtów na brzeg, więc rywalizację wyścigu nocnego można śmiało określić żeglarskim triathlonem.  Nowością w wyścigu nocnym będzie element sztafety, gdyż do rywalizacji włączone zostaną również jachty Delphia 24, na których żeglować będą zawodnicy ekstraklasy z zaproszonymi gośćmi. Łącznie zobaczymy w tym widowiskowym biegu 3 łódki klasy 49er – Lotto, Mincer Pharma, Miasto Gdynia oraz 3 łódki klasy Delphia 24 – CH Klif Gdynia, Mincer Pharma oraz D.A.D.

 

 

– Polska Ekstraklasa Żeglarska to dynamicznie rozwijający się projekt oraz sport na wysokim poziomie. Dlatego też postanowiliśmy położyć większy nacisk na tą część rywalizacji. 49er Grand Prix Gdynia pozostaje na naszej imprezie w postaci widowiskowego „Night Race”. Jest to chyba jedyny na skalę światową wyścig nocny w konkurencji olimpijskiej, który co roku przyciąga na gdyńską plażę tłumu widzów i kibiców. W żeglarstwie jest to rzadkość, gdyż przeważnie rywalizacja odbywa się daleko od brzegu, a w Gdyni mamy wszystko na wyciagnięcie ręki. Do tego łódki są oświetlone, prowadzony jest żywiołowy komentarz, kibice dopingują, co w całości tworzy niesamowite show. To jest właśnie główny cel naszej imprezy, gdyż dzięki temu możemy popularyzować żeglarstwo jako wspaniałą i widowiskową dyscyplinę sportową – podkreśla Rafał Sawicki, organizator imprezy, a jednocześnie sternik Yacht Club Sopot w rywalizacji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

 

Jak zwykle gdyńskie regaty wsparły władze miasta z Panem Prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem na czele. Dzięki temu Gdynia po raz kolejny oddychać będzie pełnią żagli. Żeglarska stolica Polski od lat aktywnie pracuje na swój wizerunek miasta oddanemu sportowi, młodzieży i przyszłości. Wyścigi rozrywanie bardzo blisko brzegu i plaży miejskiej przyczyniają się do wielkiej popularyzacji żeglarstwa także wśród kibiców z całego kraju, którzy wakacje spędzają w Gdyni.

 

Jak co roku, bardzo mocno w organizację imprezy zaangażowane są firmy Lotto, Nautica Watches oraz Centrum Handlowe Klif, pod którego dachem już wisi olimpijski 49er. Nowymi, ale równie istotnym partnerami imprezy są firmy Mincer Pharma oraz TT-Line. Specjalne dwa rodzaje regatowego piwa przygotował również Browar Port Gdynia, w którym odbędzie się część towarzysząca imprezie. Napój można nabyć już teraz w samym browarze, który znajduje się na styku bulwaru nadmorskiego oraz plaży miejskiej.

 

Pierwsze wyścigi regat zaplanowane są na sobotę 19.08.2017 od godziny 10:00 do 18:00. W niedzielę rywalizacja potrwa również od godziny 10:00, a ceremonia zamknięcia imprezy i nagrodzenia zwycięzców odbędzie się o godzinie 16:30 w miasteczku regatowym na plazy miejskiej. Najbardziej widowiskowa część imprezy, czyli Wyścig Nocny odbędzie się w sobotę 19.08.2017 o godzinie 21:00.

 

Na kibiców czeka wiele atrakcji. Poza komentarzem na żywo wyścigów, będzie można skorzystać z plażowych atrakcji przygotowanych przez organizatorów i partnerów.

 

Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek.

Partnerem Strategicznym regat jest Miasto Gdynia.

Foto: Paweł Bielecki – 49er Grand Prix Gdynia

Komentarze