44 lata temu Leonid Teliga zakończył swój historyczny rejs

0
667

 5 kwietnia 1969 roku, dokładnie o godz. 11.15, w okolicach Wysp Kanaryjskich, Leonid Teliga, na jachcie „Opty” zamknął wokółziemską pętlę. Został pierwszym Polakiem w historii, który samotnie okrążył glob pod żaglami.

Dzisiaj mija 44 rocznica tego wydarzenia. Z tego powodu Polski Związek Żeglarski ogłosił ten rok Rokiem Teligi. Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski przygotowuje szereg działań mających na celu przypomnienie tego wyczynu.

Prezes POZŻ Bogusław Witkowski zapowiedział już m. in., że trwają zaawansowane rozmowy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku na temat sprowadzenia jachtu „Opty” do Gdyni i udostępnienie go do zwiedzania. W tej chwili jednostka przechowywana jest w magazynie CMM w Tczewie i rzadko pokazywana publiczności. Historyczny obiekt będzie można zobaczyć w Jacht Klubie Morskim „Gryf” obchodzącym w tym roku jubileusz 85-lecia działalności.

Wszystko wskazuje także na to, że w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni odsłonięta zostanie poświęcona Telidze tablica pamiątkowa.

Leonid Teliga był członkiem „Gryfu”. Urodził się w 1917. Brał udział w kampanii wrześniowej. Wywieziony w głąb Związku Radzieckiego pływał jako rybak po Morzu Czarnym. Potem brał udział w powietrznej bitwie o Anglię. Po drugiej wojnie światowej wrócił do Polski. Zajmował się m.in. dziennikarstwem. Swój wokółziemski rejs odbył w latach 1967-1969. Zmarł wkrótce po jego zakończeniu w 1970 roku.

Źródło: www.pozz.org.pl

Komentarze