40 lat temu powstało Bractwo Żelaznej Szekli!

0
383

Bractwo Żelaznej Szekli było organizacją zajmującą się wychowaniem morskim młodzieży blisko związaną ze słynnym programem telewizyjnym Latający Holender prowadzonym przez Bohdana Sienkiewicza. Przez dwadzieścia lat swojej działalności przez Bractwo przewinęły się tysiące młodych ludzi takich jak choćby, znany dzisiaj na całym świecie, kardiochirurg prof. Marian Zembala.

12 lipca w Jastarni odbędą się całodniowe uroczystości związane z rocznicą. Do miasta przyjedzie ponad stu byłych członków Bractwa Żelaznej Szekli m.in. wspomniany wyżej prof. Zembala. Wśród gości znajdzie się także kpt. Krzysztof Baranowski i kilku innych znanych polskich żeglarzy.

Przed południem młodzież, która zwyciężyła w konkursie „Wygraj rejs na Generale Zaruskim” wyruszy na pokładzie tego żaglowca na Zatokę Gdańską. O godz. 16 na scenie ustawionej w porcie odbędzie się część oficjalna jubileuszu podczas której uhonorowani zostaną twórcy Bractwa.

Po niej wystąpią: Bard Gdańska Andrzej Starzec, orkiestra dęta z Jastarni i zespół szantowy „Kubryk”. O godz. 19 w Miejskim Zarządzie Portu obejrzeć będzie można film dokumentalny o Bractwie Żelaznej Szekli.

Przez cały dzień w tym samym budynku pokazywana będzie wystawa zdjęć prezentujących historię Bractwa, zaś w godz. 15-19 „Generał Zaruski” (i inne jednostki pływające, które przybędą na uroczystości) zostanie udostępniony do zwiedzania dla wszystkich chętnych. Organizatorami spotkania są – miasto Jastarnia i Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Komentarze