30 LAT ŻAGLOWNI OCEAN SAILS

0
1731

 

Jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich żaglowni świętuje w tym roku 30 lecie istnienia. Na żaglach z ich logo zdobyto kilkanaście tytułów Mistrzostwo Polski, Europy i Świata. Ocean Sails jest ikoną krajowego żaglomistrzostwa – wprowadza innowacje na rynku, podejmuje wyzwania i osiąga niezaprzeczalne sukcesy. Zdobyła renomę dzięki dbałości o jakość oraz bazowaniu na doświadczeniu właścicieli i założycieli –  Violetty i Stanisława Sawko.

 

obraz nr 1

Pierwsze szlify żeglarskie zdobywał na Cadecie żeglując na jeziorze Otmuchowskim. Zaledwie po roku treningów i startów znalazł się w pierwszej piątce zawodników województwa, a w kolejnych wszedł do czołówki tej klasy w Polsce. Wraz z doświadczeniem i umiejętnościami zauważył, że żagle na których pływa nie spełniają w pełni jego oczekiwań. W czasie studiów na Wydziale Budowy Okrętów rozpoczął próby żaglomistrzowskie, które zaczęły przynosić sukcesy pierwszym ogólnopolskim zwycięstwem pod własnymi żaglami było zdobycie tytułu mistrza Polski w klasie Hornet w 1971 roku na jeziorze Solińskim. Następnie przesiadł się na jacht olimpijskiej klasy Latający Holender , w której kilkukrotnie zdobywał mistrzostwo Polski.

 

obraz nr 2

 

„W roku 1984 zamiast na Olimpiadę do Los Angeles, naszą ekipę olimpijską wysłano na regaty do Tallina. wspomina Stanisław Sawko w wywiadzie dla Dziennika Bałtyckiego Powodem był bojkot Igrzysk Olimpijskich w Stanach Zjednoczonych przez Związek Radziecki i bratnie kraje socjalistyczne, w tym Polskę Ludową. Przez to straciłem moją życiową szansę”. Rok później podjął decyzję o zakończeniu kariery zawodniczej. Początkowo planował otworzyć zakład szkutniczy, lecz względy finansowe zadecydowały o zarejestrowaniu firmy żaglomistrzowskiej.

 

obraz nr 3

 

Pierwsze dwa lata zakład Sawko Sails – jak nazywała się początkowo żaglownia – funkcjonował w przedwojennym rybackim domku w Gdańsku przy Twierdzy Wisłoujście. W 1988 roku firmę przeniesiono do budynku przy ul.Dolne Młyny 4 gdzie hala miała kilkanaście metrów długości, co pozwalało na szycie żagli do większych jednostek również poza granice kraju. Nazwę żaglowni zmieniono w 1991roku za namową zagranicznych klientów – Ocean Sails było bardziej zrozumiałe i zapamiętywane na międzynarodowym rynku.

 

6950_pierwszasiedzibafirmyOceanSailsnaWis?ouj?ciuprzyKlubiePKMGda?sk(1).webp

 

 

Mniej więcej w tym samym okresie Stanisław Sawko powrócił do regatowego żeglowania za namową Romana Paczke. Przez pięć lat pływał jako sternik na pierwszym Gemini – najpierw jako sternik, później taktyk teamu Big Bank – MK Cafe. Musiał jednak podjąć decyzję – którą pasję rozwijać żeglarstwo czy żaglomistrzostwo i firmę. „Wybrałem to drugie. Dziś wiem, że podjąłem właściwą decyzję.

 

obraz nr 5

 

Jednak po kilku latach pojawiła się możliwość usiąścia za sterami jachtu klasy Micro. Po kilku treningach wraz z załogą Stanisław Sawko zdecydował się na starty w regatach, które doprowadziły go do trzykrotnego zwycięstwa (w 1997, 1999 i 2001roku) w Micro Cup o randze Mistrzostw Świata. Umiejętności żeglarskie i doświadczenie na międzynarodowych imprezach pozwalały na promocję żaglowni oraz kontakt z najnowszymi technologiami.

Na początku XXI wieku podjęto decyzję o budowie nowej siedziby Ocean Sails, która powstała w ciągu roku w Kamienicy Królewskiej. Nowa hala pozwalała na produkcję nawet największych żagli. Żaglownię doposażono w międzynarodowe technologie – nowozelandzkie oprogramowanie do projektowania i krojenia żagli, ploter z promieniem laserowym do cięcia tkanin syntetycznych i laminatowych oraz zaawansowane maszyny szwalnicze. Dzięki temu żagle tworzone przez Państwa Sawko osiągają światowe standardy i z sukcesami rywalizują z produktami innych znanych marek na arenie międzynarodowej. Żagle zamawiane są zarówno do krajów europejskich jak i poza granice kontynentu m.in. do USA, Kanady, Brazylii czy Japonii. Cały proces produkcji odbywa się na miejscu pod okiem właścicieli. Violetta Sawko aktywnie bierze udział w rozwoju rodzinnej firmy – w żaglowni dba o szkolenia pracowników, w wolnych żegluje wraz z mężem – wspólnie zdobyli m.in. Mistrzostwo Polski ORC w grupie I w roku 2008.

 

obraz nr 6

 

Dowodami na konkurencyjność żagli tworzonych w Kamienicy Królewskiej są chociażby sukcesy jachtów w Mistrzostwach Świata klasy Micro (kilkanaście zwycięstw w historii klasy!), Mistrzostwo Polski IMS 2004 jachtu „Duży Ptak”, miejsca na podium w regatach Kieler Woche czy Warnemunde Woche (Blagodarnost 2), Mistrzostwo Polski 2013 w formule KWR 2, Morskie Mistrzostwo Polski Samotników 2015 (s/y Quick Livener), Długodystansowych Morskich Mistrzostwach Polski SailBook Cup 2015 (s/y Quick Livener) oraz trzykrotne zwycięstwo w najtrudniejszych polskich regatach Bitwa o Gotland (s/y Quick Livener w 2012, 2014 i 2015. Najlepszym potwierdzeniem rangi żaglowni jest logo Ocean Sails pływające na żaglach jachtów na morzach i oceanach całego świata oraz w lodach Antarktydy.

 

obraz nr 7

Działalność Ocean Sails to również lokalne propagowanie żeglarstwa – wspieranie młodych adeptów żeglarstwa w UKS Wiking, regat śródlądowych oraz morskich oraz polonii amerykańskiej dla której szyte są polskie bandery. 

www.oceansails.pl 

Komentarze