1000 młodych żeglarzy na wodach Gdańska!

0
375

Gdańsk, 7 czerwca 2011 – Druga edycja Programu Edukacji Morskiej ruszyła 4 maja 2011 roku w Gdańsku. W ciągu miesiąca w kilkugodzinne rejsy po wodach Motławy, Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej popłynęło już 1000 pierwszoklasistów z gdańskich gimnazjów. Zakończył się też pomorski konkurs ekologiczny „Bałtyk pod ochroną”.

Codziennie, od poniedziałku do piątku, w swój pierwszy rejs wyruszają dzieci z gdańskich gimnazjów. Na pokładach floty Programu – pięciu jachtów – na szerokie wody Zatoki Gdańskiej wypłynęło już, od początku maja, ponad 1000 uczniów pierwszych klas. Do końca tej edycji Programu swoją przygodę pod żaglami rozpocznie dzięki akcji ponad 3,5 tysiąca młodych ludzi. Podczas zajęć adepci żeglarstwa poznają morską historię Gdańska, zwiedzają odrestaurowaną Twierdzę Wisłoujście, mają okazję obejrzeć swoje miasto od strony wody. Wszystko pod czujnym okiem nauczycieli i specjalnie przeszkolonych sterników. Uczniowie dowiadują się wielu nowych faktów z dziedziny historii, geografii, biologii, a w tym roku również ekologii.

„Ochrona Bałtyku stała się bardzo ważną kwestią dla wszystkich mieszkańców Pomorza. – mówi pomysłodawca Programu, Mateusz Kusznierewicz – Zmieniają się priorytety. Segregowanie śmieci jest bardzo ważne, ale najważniejsza jest teraz ochrona zagrożonych gatunków flory i fauny naszego morza. Odpowiednia edukacja młodzieży będzie miała w tym procesie kluczowe znaczenie, stąd pomysł na zorganizowanie konkursu dla gimnazjalistów i objęcie działaniami uczniów z całego Województwa Pomorskiego.”

Dzięki współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego został przeprowadzony konkurs „Bałtyk pod ochroną”, w którym zespoły uczniowskie miały za zadanie zaprojektować ulotkę lub poster ekologiczny poświęcony ochronie jednego z bałtyckich gatunków. Celem konkursu ekologicznego było poszerzenie wiedzy młodzieży na temat gatunków chronionych oraz pokazanie niezwykłej bioróżnorodności fauny i flory Bałtyku, a także budowanie współodpowiedzialności za środowisko. W skład jury oceniającego prace weszli: prof. UG dr hab. Krzysztof Edward Skóra, mgr Monika Selin, mgr Klaudyna Sergot ze SMIOUG oraz Katarzyna Sikorska, przedstawiciel sponsora Programu, Grupy LOTOS S.A. Trzy najlepsze zespoły w obu kategoriach (poster ekologiczny i ulotka) zostaną nagrodzone dwutygodniowymi rejsami po Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym na jachtach Programu Edukacji Morskiej, zwanych już w Gdańsku potocznie „Mlecznymi kanapkami” oraz całodziennym pobytem i szkoleniem w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz w tamtejszym fokarium. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 czerwca na stronie www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl.

Oficjalnym sponsorem Programu Edukacji Morskiej jest Kinder Mleczna Kanapka oraz, od tego roku, Grupa LOTOS S.A. Najnowsze informacje dostępne są na stronie www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl oraz na profilu Programu na Facebook.

O Programie: Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów odbędą kilkugodzinne rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej, w czasie których nauczą się podstaw żeglowania, uzyskają informacje z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Program ma na celu przybliżenie tradycji morskiej i dziedzictwa Gdańska jego młodszym mieszkańcom oraz pokazanie im możliwości, jakie daje życie w mieście położonym nad wodą. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorem Programu jest Kinder Mleczna Kanapka oraz Grupa LOTOS S.A.

Kontakt dla mediów:
Anna Karczewska
Mail: anna.karczewska@vmgpr.pl
Tel: 722 500 500

Komentarze