100 – letnia whisky dla stuletniego jachtu „Wespe” czyli XII Regaty Unity Line

0
433

     W dniu 12 sierpnia, w Porcie Jachtowym w Świnoujściu, zakończyły się XII Regaty Unity Line. W tym roku odbyły się one na trasie Świnoujście – Kroslin Niemcy – Świnoujście. Wystartowało w nich 107 jachtów tym 22 niemieckich, a na ich pokładach płynęło 403 żeglarzy. Pogoda sprzyjała żeglarzom, wiały wiatry od 3 do 5 stopni w skali Beauforta, z kierunków północnego i północno – wschodniego. To największa na polskim Bałtyku impreza żeglarska pod względem ilości startujących jachtów.

obraz nr 1

.

 
W poszczególnych grupach zwyciężyli:
Grupa I KWR –  jacht „Nefretiti” ze skipperem Aleksandrem Mikołajów z Jacht Klubu 4 Wiatry Świnoujście.
Grupa II KWR –  jacht „ Orson” ze skipperem Andrzejem Sokołowskim z Jacht Klubu AZS Szczecin.
Grupa III KWR – jacht „ Exocet” ze skipperem Michałem Jabłońskim.
Grupa żeglarzy samotnych z pomiarem KWR –  jacht „ Seba” ze skipperem Ralfem Pritzkowem  z Jacht Klubu VWG Berlin. To wielki sukces tego niepełnosprawnego żeglarza, który po lądzie jeździ na wózku, a na morzu prześcignął ubiegłorocznego zdobywcę Pucharu „Poloneza” Marka Lewensteina na „Kiwi”.
Grupa ORC –  jacht „ Ruden” ze skipperem Kati Roloff z Yachtclub Ueckermunde. Niemiecka żeglarka pokazała że nawet na starszym jachcie można wygrywać ze świetnymi załogami na znacznie nowocześniejszych jachtach.
Grupa VI żeglarze samotni bez pomiarów –  jacht „Exodus 3”ze skipperem Zbigniewem Andruszkiewiczem z Jacht Klubu AZS Szczecin. Ten doświadczony żeglarz pokazał, że mimo upływu lat jego umiejętności, zdobyte między innymi w latach siedemdziesiątych w Bałtyckich Regatach samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”, są ciągle wysokie.
Grupa VII oldtimery –  jacht „ Karfi” ze skipperem Andrzejem Wojciechowskim z  Klubu Żeglarzy Samotników Szczecin. Po regatach kpt. Andrzej Wojciechowskim stwierdził, że Jego jacht kończy udział w regatach. To jeden z najbardziej znanych polskich jachtów, sukcesy regatowe kpt. Jerzego Siudy na tym jachcie zapewniły mu miejsce w historii polskiego żeglarstwa. I dlatego należy mu się spokojniejsza żegluga, aby jeszcze długo pływał.
Grupa VIII bez pomiarów –  jacht „Calbud” ze skipperem Radosławem Kowalczykiem z Klubu Żeglarzy Samotników Szczecin oraz Yacht Klubu Polski Świnoujście. Ubiegłoroczny uczestnik atlantyckich regat Mini Transat potwierdził swoje ogromne umiejętności i zwyciężył w VIII grupie.
Grupa IX  bez pomiarów –  jacht „Aphrodite” ze skipperem Norbertem Stocker z Yacht Clubu Ueckermunde.
Grupa X  bez pomiarów –  jacht „Ella Pie” skipperem Klausem Detlef z  Monkenbuder Segelverein.
Grupa XI jachty regatowe  bez pomiarów –  jacht „ Black Magic” ze skipperem Dannym Stoecker z Yacht Clubu Ueckermunde.
W grupie żaglowców i jachtów towarzyszących popłynęły „Baltic Lady” z kapitanem Ryszardem Graszk i katamaran „Blue Angel” ze skipperem Andrzejem Kamińskim.
 
W tym roku w związku z przypadającymi jubileuszami obrazami z jachtami jubilatami zostali nagrodzeni:
Lech Zajda za 100 – lecie jachtu „Wespe”,
Andrzej Wojciechowski za 40 – lecie jachtu „Karfi”,
Sławomir Turniak za 40 – lecie jachtu „Truxa”.
Kapitan Adam Lisiecki w związku z 50 – leciem żeglowania potrzymał obraz swojego jachtu „Wisła”.
 
Specjalną nagrodę Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, 100 – letnią whisky, otrzymał Lech Zajda, armator „Wespe”.
 
Podobnie, jak w kilku poprzednich latach, bazą sędziów, organizatora i fotografów był jacht motorowy „Morski Patrol” Zbigniewa Grześkowiaka. W tym roku jest to kolejna Jego jednostka o tej nazwie, przebudowana na potrzeby regat z byłej pilotówki z Kilonii.  Specjalny pokład sędziowski na nadbudówce zapewnia znakomitą widoczność.
 
Od tego roku w Regatach Unity Line bardzo aktywnie bierze udział firma Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów. Znany żeglarzom organizator regat Timberland Nord Cup Michał Korszczuk wspólnie z Iwoną Rozkosz poprowadzili bardzo szybki ponton pneumatyczny zabezpieczający bezpieczeństwo żeglarzy oraz miejsce pracy fotografów. Pantaenius zorganizował w Kroslin zabawę żeglarską oraz poczęstował żeglarzy piwem.
 
 
Bardzo sympatyczne przyjęcie żeglarzy regat w Marinie Kroslin powoduje że ten kierunek będzie celem kolejnych regat w roku 2013. Pokazuje to też polskim żeglarzom kierunek ich ewentualnych rejsów, akweny niemieckie są rozległe, linia brzegowa urozmaicona a oznakowanie nawigacyjne bez uwag. 
 
Zdjęcia i szczegółowe wyniki wkrótce na www.regtyunityline.pl  oraz facebooku.
 
Tekst Piotr Stelmarczyk
Autor i organizator Regat Unity Line, 12.08.2012
Fotografie – Marek Wilczek 
 
 

Komentarze