„Dziewczyny na pokład!”

0
868

Już w maju ze Świnoujścia rusza wyjątkowy rejs. Może i pierwszy taki w historii polskiego żeglarstwa. Duet Zew Oceanu czyli Szymon Kuczyński i Dobrochna Nowak rozdzielają się. Ale tylko na czas rejsu. Dobrochna poprowadzi jacht Maxus 22 z Polski na Islandię. Będzie to rejs wyjątkowy ponieważ jego załogę stanowić będą wyłącznie dziewczyny, stąd też hasło wyprawy „Dziewczyny na pokład !” . Szymon natomiast w ramach przygotowań do samotnego rejsu dookoła świata pożegluje po raz kolejny na Lilla My.

Rejs rozpocznie się na zachodnim wybrzeżu – w Świnoujściu lub Szczecinie. Dalej trasa będzie wiodła przez duńskie Cieśniny Skaggerak i Kattegat do Norwegii, na Szetlandy, Wyspy Owcze i do wschodnich wybrzeży Wyspy.  Postoje i dokładna trasa rejsu zależeć będzie oczywiście od warunków pogodowych. Bo rejs ma być z postojami, bez szaleństw. Ale wstępny plan oczywiście jest, a w nim: Kopenhaga, Kristiansand, Stavanger, Bergen, Lerwick (Szetlandy),Thorshavn (Wyspy Owcze), Höfn (Islandia).  Miejsca te nie są przypadkowo wybrane, ponieważ zaplanowane są tam min. spotkania z Polonią czy  lokalnymi dealerami jachtów Northman.

Pomysłodawcą damskiej załogi jest Brożka, która od lat jest instruktorem żeglarstwa oraz prowadzi rejsy. Dobrze wie, że kobietom trudniej jest  w Polsce żeglować „zawodowo”.  Dziewczyny którym się udaje muszą często wykazywać się umiejętnościami dużo większymi niż ich koledzy.  W naszym kraju damskich rejsów jest niewiele, a te na zimne wody można policzyć na palcach jednej ręki. Takie rejsy prowadziła m.in. kpt. Krystyna Chojnowska – Liskiewicz, a potem Anna Zabłocka – Kluczka (etap rejsu na Jan Mayen, Szkocja – W-y Owcze – Islandia). Może było ich więcej, ale ciężko znaleźć o nich informacje.

Na pokładzie Maxusa 22 w każdą stronę popłyną 2 dziewczyny.  Na trasie Polska – Islandia do Dobrochny dołączy Kaśka Sałaban. Gdyby podsumować ich mile morskie, które dziewczyny przepłynęły to wyszłoby na to, że wspólnie okrążyły świat. Brożka dwukrotnie uczestniczyła w rejsach przez Atlantyk, w tym na malutkiej 5 m Lilla My. Poza tym pływała po Bałtyku, Morzu Śródziemnym i Północnym. Kaśka, na którą znajomi mówią Kaczka żeglowała zanim nauczyła się chodzić. Podobnie jak Brożka pochodzi z żeglarskiej rodziny. Odkilku lat związana jest z żaglowcem Fryderyk Chopin i programem „Niebieska Szkoła” gdzie jako oficer uczestniczyła w 3 atlantyckich pasażach. Jej pierwszy rejs kapitański odbył się na 5,5 metrowym jachcie z Bornholmu do Polski.  Załoga która popłynie w rejs powrotny jest kompletowana.

Maxus 22 który popłynął dziewczyny to jacht budowany przez stocznię Northman w specjalnej oceanicznej wersji „Solo”. W listopadzie 2014 r. Szymon Kuczyński ruszy na nim samotnie dookoła świata w rejs Maxus Solo Around dlatego jacht przystosowany jest do żeglugi w minimalnej załodze. Wyposażenie jachtu będzie ascetyczne. Spowodowane jest to dążeniem do jak najprostszych rozwiązań (a co za tym idzie zmniejszania awaryjności) jak  i do obniżania wagi jachtu. Dodatkowym powodem są koszty. Szymon i Brożka fundusze na rejsy zbierają sami. Mimo, że budżety wypraw są bardzo niskie (w porównaniu do innych tego typu przedsięwzięć)  to z ich własnej kieszeni nieosiągalne.

Dlatego aktualnie  poszukają wsparcia u sponsorów, którzy zdecydowaliby się wspomóc budżet rejsu lub przekazać im niezbędne wyposażenie. Maxus 22 będzie wyjątkowym jachtem bardzo zwracającym na siebie uwagę ze względu na wielkość i pomarańczowy kolor, a równocześnie może być niepowtarzalną reklamą, która opłynie świat.

 Z drugiej strony żeglarze zdecydowali się na nowatorskie rozwiązanie jakim jest crowdfounding czyli finansowanie społecznościowe. Za pomocą portalu PolakPotrafi.pl Dobrochna rozpoczęła zbieranie funduszy damski rejs na Islandię. Wpłaty zbierane są za pomocą serwisu i w przypadku osiągnięcia ustalonej kwoty przekazywane na realizację rejsu. Jeśli wyznaczona kwota nie zostanie uzbierana, wpłacone pieniądze w całości wracają do ofiarodawcy.  W zamian za wsparcie projektu dziewczyny przygotowały upominki – pocztówki z Islandii, zdjęcia, koszulki, a nawet możliwość umieszczenia na jachcie swojego zdjęcia czy logo firmy. W ten sposób można mieć swój wkład w realizację wyjątkowego rejsu.

Więcej można dowiedzieć się na stronie projektu: https://polakpotrafi.pl/projekt/dziewczyny-na-poklad

Komentarze