Oficjalnie Szczeciński Program Edukacji Wodnej i Żeglarskiej świętuje w tym roku swoje 20-lecie, ale tak naprawdę nasze tradycje wychowania morskiego i żeglarskiego sięgają o wiele dalej, wpisując się doskonale w jubileusz 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Ma też w tym swoje miejsce chyba najstarszy w kraju międzyszkolny Przegląd Piosenki Żeglarskiej i Szantowej „Kalmar”, zainicjowany 27 lat temu w dawnym Zespole Szkół Budowy Okrętów i nieprzerwanie kontynuowany w obecnym Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, w nowej od trzech lat siedzibie szkoły, przy ul. Hożej. Podczas tegorocznego przeglądu – 20 bm. – na „kalmarowej” scenie, czyli w auli ZCEMiP, wystąpiły cztery zespoły i szóstka solistów, ze szczecińskich gimnazjów i szkół średnich, a wymagające i fachowe jury stanowili wszyscy goście festiwalu, w tym znani kapitanowie i ludzie morza…
Wybór najlepszych nie był łatwy, wykonawcy prezentowali ambitny poziom, po dwa utwory, w tym były i znane szanty, i szanty autorskie, przygotowane specjalnie na przegląd. Ostatecznie pierwsze miejsca zespołowe w kategorii szkół gimnazjalnych wyśpiewała grupa „CDN Junior” z Gimn. 23, a ze średnich gospodarze, czyli „Wilki morskie”, natomiast wyróżnienia odebrały zespoły „Slajd” z Gimn. 5 i „CDN” z III LO. Za najlepszych solistów jury uznało ex aequo: Weronikę z Gimn. 23 i Krzysztofa, i wyróżniło Radka – obaj z ZCEMiP (wszyscy na zdjęciach). Specjalne wyróżnienie przygotował Wydział Oświaty Urzędu Miasta – było to zaproszenie na występ na profesjonalnej scenie na Wałach Chrobrego, podczas czerwcowego finału bałtyckich „tolszipów”, a odebrały je reprezentujące gospodarzy „Wilki Morskie”. Dodatkową atrakcją i gwiazdą przeglądu był występ uznanego szczecińskiego zespołu szantowego „Stary Szmugler”, częstego gościa „Kalmara”…
Niektórzy uczestnicy i słuchacze „Kalmara” nieco wcześniej – w tym samym dniu – brali też udział w międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Morskiej, właśnie dla gimnazjów i szkół średnich, także w ramach wspomnianego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Warto dodać, że niedawno baza dydaktyczna Technikum Morskiego ZCEMiP wzbogaciła się o skomputeryzowaną Pracownię Nawigacyjną, z najnowocześniejszym symulatorem nawigacyjnym, co mieli okazję zobaczyć jurorzy – goście „Kalmara” (na zdjęciu). Żagle staw, na kursie edukacji morskiej, z szantą raźniej…
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler