Za zgodą Jerzego Kulińskiego
Już po raz trzeci odbędą się Regaty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Bakista Cup. Od roku 2015 głównym organizatorem będzie Jacht Klub Morski „Joseph Conrad” w Kołobrzegu. Klub ten był współorganizatorem od samego początku regat i jako będący pośrodku trasy regat oraz aktywnie wspierający regaty naturalnie jest tym organizującym w bieżącym roku i kolejnych latach. Dobrym przypieczętowaniem tej sytuacji jest przyjęcie Piotra Stelmarczyka, autora i organizatora regat do grona żeglarzy JKM „Joseph Conrad”. Piotr Stelmarczyk od wielu lat współpracuje z JKM „Joseph Conrad” także w organizacji Regat Unity Line, które wiele razy zawijały do Kołobrzegu i powrócą do niego w roku 2016, gdyż po rozbudowie Mariny Solnej będzie odpowiednia ilość miejsc postojowych. W roku 2010 ekipa organizacyjna Regat Unity Line wspomogła organizację Regat Srebrny Dzwon w Kołobrzegu, co można obejrzeć w galerii fotografii na www.regatyunityline,strefa.pl
Wystartujemy w dniu 28 czerwca ze Świnoujścia do Dziwnowa. Dziwnów, który po znakomicie zorganizowanych ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Laserach przygotowuje się do mistrzostw świata w Optymiście ugości w tym sezonie także III Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim Bakista Cup i 51 Etapowe Regaty Turystyczne. Dla wczasowych gości to wielodniowe morskie widowiska. 29 czerwca odbędzie się wyścig Dziwnów – Kołobrzeg, a 30 czerwca wyścig na redzie Portu Kołobrzeg, możliwie blisko plaży abyśmy byli dobrze widoczni dla naszych kibiców.
Wyścig ten to jednocześnie 36 Regaty „Srebrny Dzwon”, liczymy że takie rozwiązanie zwiększy frekwencję, a na pewno ograniczy koszty, a to ważny element, bo jak to często bywa, jak dotychczas nie mamy na te regaty odrębnego budżetu, ale szukamy udziałowców do tej imprezy. Odpowiedziały już pozytywnie firmy: Sea Line – szpachlówki i farby jachtowe oraz Villa Nieruchomości. III Regaty Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego Bakista Cup to spore wyzwanie dla organizatorów. W poprzednich dwóch latach dzięki Związkowi Portów i Przystani Jachtowych Lokalnej Organizacji Turystycznej Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego mieliśmy luksus w postaci funduszy europejskich, a teraz szukamy funduszy. Na szczęście mamy od początku w regatach Horyzont Spółkę z o.o., właściciela sklepów żeglarskich Bakista i ona będzie finansową i logistyczną podstawą regat.
1 lipca żeglarze będą ścigali się na trasie Kołobrzeg – Darłowo, a 2 lipca kolejne plażowe widowisko, wyścig na redzie Portu Darłowo. W każdym z tych portów żeglarze będą podejmowani przez Gospodarzy Miast i Portów oraz nagradzani za poszczególne etapy regat. 3 lipca startujemy do najdłuższego wyścigu Darłowo – Świnoujście, który będzie jednocześnie XXXIII Regatami o Puchar „Gryfa Pomorskiego”. Puchar „Gryfa Pomorskiego” zostanie wypożyczany na zakończenie regat z Muzeum Narodowego w Szczecinie, jego miniaturę otrzyma załoga która zwycięży w grupie KWR. 4 lipca o godzinie 18.00 w Porcie Jachtowym w Świnoujściu odbędzie się zakończenie regat, a na nim ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
Żeglarze mogą startować w grupach z pomiarami KWR lub ORC oraz w grupie bez pomiarów i w grupie jachtów i żaglowców towarzyszących. Można startować w całości regat, lub w części. Jest to ważne dla żeglarzy, którzy mają dużo chęci do startu, ale niekiedy za mało czasu urlopu. W poprzednich edycjach regat startowały czołowe załogi regatowe Pomorza Zachodniego: „Antidotum” z Marcinem Mrówczyńskim, „Wisła” z Adamem Lisieckim, „Orson” z Andrzejem Sokołowskim, „Johanna” z Piotrem Parzym, „Loxa” z Władysławem Chmielewskim, „Scooby Doo” z Walerianem Zegzdrynem, „Nefertiti” z Aleksandrem Mikołajowem, „Bryza 33” z Tomaszem Piaseckim, „Sharki” z Cezarym Wolskim. Warto także wspomnieć o statkach Komisji Sędziowskiej z roku 2013 – „Morskim Patrolu” z kpt. Romanem Kisłowskim i z roku 2014 „Starym” z kpt. Aleksandrem Sondejem. Na „Morskim Patrolu” płynął także Kucharz Regatowy Marcin Świrzewski, jego pierogi na kei w Darłowie żeglarze pamiętają chyba do dzisiaj, a Jego działalność Mobilnej Kuchni Regatowej w roku 2014 to wydarzenie absolutnie wyjątkowe. Kuchnia jeździła za żeglarzami i serwowała śniadania i kolacje. Oczywiście taka „rozpusta” zależna jest od wielkości uzyskanych środków finansowych na regaty.
W tym roku bardzo widoczny będzie udział „Bakisty” w regatach, gdyż dzięki niej statkiem Komisji Sędziowskiej będzie piękny żaglowiec „Olander”. Ponadto tradycyjnie Bakista przygotuje nagrody do losowania. Statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” z kpt. Jarosławem Łopytą będzie zabezpieczał regaty oraz miejsce pracy dziennikarzy i fotografów. Udział statków Wyższej Szkoły Morskiej a obecnie Akademii Morskiej to tradycja zapoczątkowana w roku 1974 udziałem dwóch statków „Azymut” i Nawigator” w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza” zapoczątkowanych i organizowanych wówczas przez Jacht Klub Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. „Nawigator XXI” uczestniczy w Regatach Unity Line od roku 2001.
Regaty po Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim to impreza łącząca regaty z turystyką i życiem towarzyskim. Poznajemy piękne nadmorskie miejscowości z coraz większymi i lepiej wyposażonymi portami, poznajemy wielu żeglarzy z Polski, Szwecji i Niemiec, możemy także wiele nauczyć się od znakomitych regatowców uczestniczących w regatach. To dobry sposób na rozpoczęcie morskiej przygody dla żeglarzy śródlądowych. Trasa regat jest długa i urozmaicona, są wyścigi długie i krótkie, na tak długiej trasie napotykamy różne warunki wiatrowe i zafalowania, można przećwiczyć wielokrotnie stawianie różnych żagli i różne manewry na morzu i portowe. Pływając na statkach Komisji Sędziowskiej codziennie raz lub więcej rzucamy kotwicę, w manewrach kotwiczenia doszliśmy do rzadkiej wprawy. Na www.regaty-unityline.pl można poczytać o poprzednich edycjach regat, a w dziale media zobaczyć fotografie Marka Wilczka. Także na tej stronie jest harmonogram regat oraz będą umieszczone dokumenty regatowe: zawiadomienie o regatach, zgłoszenie i instrukcja żeglugi. Organizatorzy regat zapraszają do wspanialej żeglugi po zachodniopomorskim wybrzeżu na początku wakacji.
Piotr Stelmarczyk