WYPRAWA NARWIK 2015 ZAKOŃCZONA

0
1148

 

W samo południe 9 sierpnia br. jacht s/y „STARY” pod dowództwem kapitana Macieja Krzeptowskiego zacumował przy Nabrzeżu Pasażerskim w Szczecinie.  Za rufą pozostało 4.200 Mm, które przepłynęli młodzi żeglarze w ciągu 72 dni odwiedzając 16 portów w Danii, Norwegii  i Szwecji.  W wyprawie NARWIK 2015 uczestniczyły 42 osoby, w tym 24 osoby to młodzież ze szkół Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego.

 

obraz nr 1

 

Po zejściu na ląd kapitan Maciej Krzeptowski złożył krótki meldunek: „Panie Prezydencie melduję powrót z wyprawy „NARWIK 2015”. Załoga i jacht w pełnym klarze morskim.  Przekazuję flagę Szczecina, pod  którą  przepłynęliśmy 4.200  Mm w okresie od 30.05  do 01.08.2015 Po przyjęciu flagi jako symbolu pomyślnie zakończonej wyprawy NARWIK 2015 Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska pogratulował i podziękował wszystkim uczestnikom wyprawy.

 

Relację z wyprawy kapitan zaczął od słów: „Ta wyprawa była konieczna”. Dalsze słowa potwierdziły, że to prawda.

 

Wyprawa NARWIK 2015 była rejsem edukacyjnym zorganizowanym w ramachSzczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy, dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa  na Pomorzu Zachodnim. Jej głównym celem było norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. W roku 2015 mija 75. rocznica walk o Narwik i zatonięcia w jego pobliżu ORP „GROM”.

 

obraz nr 2

 

Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszyli śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu  jachty, po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczyły koło polarne. W 2015 roku mija 58 lat od tego niezwykłego rejsu polskich żaglowców do Narwiku.

 

Po drodze zwinęli do Kopenhagi, Skagen, Stavanger, Haugesund, Bergen, Kristiansund, Bodo, Sørvågen, Reine.  Płynęli wodami Morza Bałtyckiego, M. Północnego, M. Norweskiego – Atlantyku.    W Norwegii, koło Stavanger, wpłynęli do jednego z najpiękniejszych fiordów Skandynawii – Lisefjord.  Stamtąd wyruszyli na Atlantyk, gdzie wykonali w krótkim czasie 600 milowy przelot do Archipelagu Lofoty, uznanego przez National Geographic jako jeden z trzech najpiękniejszych na świecie. Archipelag jest położony na północy Norwegii, tuż za kołem polarnym.

„Stary” płynął po trudnych akwenach, żeglował między wyspani i fiordami, smagany przez przeciwny, północny wiatr i fale. Bacznie przy tym uważając na czyhające na nich niebezpieczeństwa.

W drodze na Lofoty jacht „Stary”, 15 czerwca przekroczył koło polarne. W tym czasie na Atlantyku pogoda była trudna, wietrzna i deszczowa. W trakcie przekroczenia kręgu załoga uczciła ten fakt wyrzuceniem jednej z butelek poczty butelkowej. Wszyscy, którzy pierwszy raz przekraczali krąg polarny zostali także ochrzczeni.

Dwa dni później ujrzeli góry Lofotów. Nie są one wysokie, ale bardzo strzeliste i niedostępne.  Wędrując po Lofotach dotarli do malej wioski rybackiej Nusfjord, zamienionej w skansen, w którym zobaczyli jak przed laty działał przemysł rybacki na tym terenie.

24 czerwca „Stary” dopłynął do portu w Narwiku. Tu nastąpiła podmiana załogi.

W Narwiku załoga „Starego” spotkała się z Konsulem Honorowym Rzeczpospolitej Polskiej w Tromso i burmistrzem miasta Narwik, złożyła kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Hakvik, gdzie pobrano do urny ziemię z pola bitwy, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym.  Szczecińscy żeglarze odwiedzili także miejscowe Muzeum Wojny, gdzie spotkali się z dyrektorem tej placówki i wręczyli mu tabliczkę pamiątkową „Narwik 1957”, która jest kopią tej zamontowanej w dniu wypłynięcia w Alei Żeglarzy.

 

Młodzi żeglarze zwiedzili Narwik, odnaleźli także pomnik GROM, poświęcony polskim marynarzom walczącym o wolność Norwegii w 1940 roku, poległym na pokładzie zatopionego (w dniu 04.05.1940 r.) niszczyciela ORP GROM. Stoi on na skwerze Groma Plas niedaleko portu jachtowego.

26 czerwca załoga WYPRAWY NARWIK 2015 wyruszyła na Atlantyk. Najpierw we fiordzie Rombaken koło Narwiku zwodowano wieniec w miejscu zatopienia ORP GROM, poświęcony pamięci polskich marynarzy walczących w Bitwie o Narwik. Następnie popłynęli w kierunku przylądka Nordkapp, północnego krańca Europy, dalej pożeglowali po Oceanie Arktycznym, w kierunku Wyspy Niedźwiedziej i Archipelagu Svalbard.  W niedzielę 12 lipca br. odwiedzili Polska Stację Polarną w Hornsund

i zostawili tam tablicę upamiętniającą szczeciński wkład w jej powstanie, ufundowaną przez PŻM i Fundację Pro Publico Mare. Otóż Stacja została zbudowana w 1957 r., a ponad 500 ton sprzętu i materiałów budowlanych dostarczyła na miejsce i wyładowała – nie w porcie, a na goły wtedy brzeg zatoki – załoga PŻM-owskiego statku m/s „Ustka”.

 

Potem to już był powrót do kraju.

 

WYPRAWA NARWIK 2015 była zorganizowana przez Stowarzyszenie Żeglarski Szczecin przy współpracy z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym Euroregionalnym Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta,  Szczecińskim Programem Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Jacht Klubem AZS w Szczecinie.

 

Wyprawa była współfinansowana ze środków Miasta Szczecin. Patronat główny nad rejsem objął Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Wyprawę wspierali także:

Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarskiego, YACHT KLUB POLSKI SZCZECIN, Bractwa Wybrzeża, Klub Żeglarzy Samotników, Yacht Klub Rzeczypospolitej Polskiej w Świnoujściu, Rotary Club Szczecin, Polska Fundacja Morska, Netto, Polska Żegluga Morska – Fundacja Pro Publiko Mare, CALBUD, Firma SMART, Poltramp Yard. Patronat medialny objęły: Kurier Szczeciński, Polskie Radio Szczecin, Tygodnik Podhalański, miesięcznik Żagle, portal żeglarski Sailportal.pl, TVP Szczecin.

 

Gratulacje dla kapitana i załogi i podziękowania dla sponsorów.

 

Kapitan Janusz Charkiewicz

Komentarze