Sezon 2014 roku praktycznie za nami, kluby i mariny zapraszają na posezonowe opowieści wieczorne i spotkania wigilijne, trwają jeszcze głosowania na „Podróżnika Roku” Olka Dobę, na różne Rejsy Roku i Żeglarzy Roku, lub na najlepszą z „przyjaznych” przystani… Można też planować sezon 2015, np. na Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, albo na Karaibach, patrząc na razie na nasze jesienno-zimowe pejzaże. Dlaczego nie…
– Asia i Bolo w Tawernie – w grudniu, w szczecińskiej „Tawernie Pod Zardzewiałą Kotwicą” (Camping Marina), w ramach „Spotkań Poza Sezonem”, gdzie najpierw Joanna Pajkowska opowiadała o nietypowym rejsie jachtem …motorowym, z Hiszpanii do Szczecina, europejskimi kanałami i rzekami, a tydzień później Wojtek „Bolo” Maleika zdradzał, „jak „czarną balią wygraliśmy „tolszipy’2014”, czyli jak „Kapitan Głowacki” niespodziewanie i po raz pierwszy zwyciężył w klasie A w tegorocznych TTSR, w pasjonującym pojedynku z największymi żaglowcami. Wojtek z grupą przyjaciół ma zamiar ruszyć w 2015 r. w 2,5-roczny rejs wokół świata, o czym w osobnej korespondencji.
– Szkoleniowo w CŻ – z końcem listopada br.rozpoczęły się w Centrum Żeglarskim nad jeziorem Dąbie tradycyjne, nieodpłatne, nieobowiązkowe spotkania szkoleniowe! Co tydzień w każdą środę, w godz. 17:00 – 18:30, będą realizowane wykłady obejmujące szkolenie na patent żeglarza jachtowego, a w godz. 18:30 – 20:00 będą tematy obejmujące program szkolenia na jachtowego sternika morskiego, wszystko wg program PZŻ. Cykl około
15 spotkań zakończy się przed Wielkanocą, a po Wielkanocy – „gdy już zejdą lody”, rozpoczną się kusy odpłatne, z dużym naciskiem na manewrówkę i nauczanie innych umiejętności (zakończone egzaminem). CŻ zaprasza!
– Olimpiada żeglarska w Szczecinie! – ta wiadomość zagościła już w naszych lokalnych, ale też krajowych i międzynarodowych mediach. Berlin i Hamburg chcą się ubiegać o prawo do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. Stolica Niemiec nie dysponuje jednak aż tak dużą infrastrukturą, by rozegrać u siebie wszystkie konkurencje żeglarskie i inne „wodne”. Tu właśnie pojawia się szansa dla pobliskiego przecież Szczecina, wraz z naszymi zachodniopomorskimi akwenami i marinami. Trzymajmy kciuki za Berlinem i Szczecinem!!
– Rejsy Roku i Żeglarze Roku ZOZŻ 2014 – tradycyjne podsumowanie naszego sezonu żeglarskiego ZOZŻ 2014 roku odbędzie się w lutym w „Jachtowej”, z uhonorowaniem najlepszych naszych sportowców, zdobywców Pucharów Sezonu KWR i ORC, a także Rejsu i Żeglarza Roku. Tu mamy już kilkanaście zgłoszeń, m.in. wokółziemski rejs Mirka Lewińskiego, sukcesy „Kapitana Głowackiego” „Urtici” i „Poloneza”, pierwszy kobiecy rejs z Dziwnowa na Islandię, i inne. Relacje z tych najciekawszych rejsów i wyczynów niebawem.
– Żeglarz Roku 2014 Magazynu „Wiatr” – to już druga edycja tego internetowego głosowania, które rozpoczyna się 12 grudnia br. i potrwa do 15 stycznia 2015 r. Wybierać można spośród dziewięciu nominacji, w tym min. na „naszego” Mirka Lewińskiego (więcej w grudniowym numerze i na www.wiatr.pl).
– Głosujemy też – via Internet nadal możemy głosować jeszcze w różnych innych niezależnych rankingach żeglarskich i podróżniczych, światowych i krajowych, w tym na Olka Dobę, nominowanego do tytułu „Podróżnika Roku 2014”, w ramach prestiżowej nagrody National Geographic Adventure of the Year 2014. Głosowanie jeszcze do końca stycznia 2015 r., na Olka codziennie można oddać tylko jeden głos, poniżej link do strony:
http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/adventurers-of-the year/2015/ vote/#/ kayak-aggressive-ocean_85269_600x450.jpg Dla odmiany do 31 grudnia br. zbierane są też zgłoszenia potencjalnych tegorocznych laureatów XI edycji konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu, na ctw@pttk.pl
Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler