THE TRANSAT – już prawie koniec. W niedzielę start do NY-VENDÉE.

0
651

Przez weekend kolejne jachty wpływały na metę, na morzu pozostają już tylko dwa – Nivea (ok. 100 mil do celu) i Kiho (ok. 300 mil). Mam nadzieję, że zarówno Anna-Maria Renken, jak i Hiroshi Kitada bezpiecznie dotrą do portu.

Podium w Class 40 przedstawia się następująco – Solidaires en Peleton (pisałam o nim tu https://milkajung.com/2016/05/20/the-transat-thibaut-vauchel-wygrywa-w-class-40/), dalej Carac (Louis Duc) i Imerys (Phil Sharp). Czwarty Region Normandie (Edouard Golbery), piąty Esprit Scout (Robin Marais). Najbardziej medialne są zdjęcia podartego żagla na Imerys, oczywiście.

obraz nr 2

Sobota, 21 maja, Brytyjczyk Phil Sharp jako trzeci w Class 40 wpływa na metę. Czas – 19 dni, 31 minut. Po drodze – kara komisji, stracony spinaker, podarte żagle, utrata zasilania, przeciek a na koniec wielka dziura w grocie. Ale dopłynął.  Fot. Lloyd Images / Amory Ross

***

Tymczasem już 29 maja jachty IMOCA startują do regat powrotnych, NY-Vendée (Les Sables d’Olonne). Jak widać, koncepcja regat z Nowego Jorku do Europy się utrzymała i jest elementem cyklu regat IMOCA Ocean Masters. Nie utrzymała się lokalizacja (poprzednie regaty kończyły się w Barcelonie), ale jeżeli pomysł jest taki, że meta jest tam, gdzie następna duża impreza, czyli na zmianę Barcelona i Les Sables – to jest to rozwiązanie sensowne i logiczne.

Będzie 17 jachtów (zgłoszono 18, ale jeden, Gitana, jak wiemy, nie dopłynął do mety The Transat). Nie wszyscy zawodnicy IMOCA biorą udział w tej imprezie – ale też nie wszyscy muszą, tym bardziej ci, którzy kwalifikacje już mają potwierdzone i przygotowują się we własnym trybie. Na liście startowej kilka nowych nazwisk, ale trzeba się zacząć z nimi zapoznawać, bo wszyscy będą na stracie Vendée Globe. Conrad Colman, który w ubiegłym roku żeglował z Nandorem Fa, planuje start solowy i wygląda na to, że udało mu się zebrać brakujące fundusze za pomocą platformy crowdfundingowej. Zobaczymy, jak mu pójdzie w tym pierwszym oficjalnym występie. Ciekawe też, jak poradzą sobie Pieter Heerema czy Ari Huusela oraz chyba najbardziej doświadczony z nowych, Kojiro Shiraishi. No i jak popłynie Alex Thomson na nowym Hugo Boss. Jedne krótkie regaty (potrwają pewnie 8-9 dni), a ile znaków zapytania!

Strona regat jest tu – http://www.ny-vendee.com/en/, również po angielsku, bardzo polecam!

Milka Jung

https://milkajung.com 

 

 

 

Komentarze