Szczecinia​nie na podium Regat Pucharu Świata w Niemczech!

0
326

W dniach od 14 do 16.09.2012 r. na wodach Großer Ploener See w Ploen (w Północnych Niemczech) odbyły się zaliczane do Pucharu Świata w match racingu (Grade3) regaty – PSV Match Race. W imprezie wzięło udział 12 załóg z Niemiec, Danii, Holandii. Włoch oraz Polski – dwie szczecińskie załogi Patryka Zbroi i Kacpra Tuńskiego. Organizatorzy zapewnili uczestnikom czteroosobowe, balastowe jachty klasy Hunter 707, na których rozgrywane były w tym sezonie m.in. Mistrzostwa Niemiec w Travemuende.

Znakomita żeglarska pogoda w czasie całego weekendu (w tym umiarkowany i dość silny wiatr od 10 do 20 węzłów) i sprawna organizacja zawodów pozwoliły na przeprowadzenie rundy eliminacyjnej w dwóch grupach po 6 załóg w ramach tzw. rundy każdy z każdym, które miały wyłonić półfinalistów (po dwie najlepsze załogi z każdej grupy).

W grupie A wygrała faworyzowana ekipa J. Feitsmy (z Holandii, aktualnie 29 miejsce w światowym rankingu), natomiast drugie miejsce – dość niespodziewanie, zajęła załoga K. Tuńskiego (371 miejsce w rankingu), wyprzedzając 4 wyżej sklasyfikowane załogi (w tym: R. Stockera ze Szwajcarii – rank. 56).

W grupie B ton rywalizacji nadawały załogi P. Zbroi (rank. 47) oraz aktualnego Mistrza Niemiec (S.E.Horscha) oraz Wicemistrza (F.Oehme – rank 45). Ostatecznie zwycięzcami eliminacji zostali w tej fazie szczecinianie przez załogą S.E.Horscha, który uległ Polakom w bezpośrednim pojedynku.

W półfinale spotkały się załogi J. Feitsmy i S.E.Horscha oraz K.Tuńskiego z P.Zbroją. W „polskich derbach” lepszą formę zaprezentowała bardziej doświadczona ekipa P. Zbroi dość pewnie wygrywając 2:0. Drugi półfinał był bardzo wyrównany. Ostatecznie (i to po powtórzeniu jednego meczu) górą okazał się dobrze dysponowany tego dnia J. Feitsma.

W małym finale o 3 miejsce niespodziewanie prowadzenie po pierwszym wyścigu objął K. Tuński. Niestety w dwóch pozostałych wyścigach lepsi byli Mistrzowie Niemiec, wygrywając ostatecznie 2:1.

Natomiast finałowe mecze to pokaz czystego, kontaktowego match-racingu. Pierwszy mecz – po wyrównanym starcie i zaciętej walce na trasie – padł nieznacznie łupem J. Feitsmy. Drugi to jednak lepszy start szczecińskiej załogi, dobra koncentracja i prowadzenie do samej mety. Trzeci wyścig również zaczął się po myśli Polaków, którzy nie dali szans Holendrom w rozgrywce przedstartowej, blokując przeciwników po niekorzystnej stronie startu i uzyskując prowadzenie nawet do trzech długości jachtu. Niestety po pierwszym górnym znaku, przeciwnicy wykorzystali lepszy, tylny podmuch wiatru na kursie spinakerowym, który umożliwił im zniwelowanie strat. Zastosowany przez załogę P. Zbroi manewr obrony w postaci początkowo delikatnego, a potem mocnego ostrzeżenia do wiatru oraz kolizji z przeciwnikami został niestety zakwalifikowany przez arbitrów jako zbyt gwałtowny i zasługujący na karę. W konsekwencji Holendrzy objęli prowadzenie, którego – pomimo zaciętej pogoni szczecinian – nie oddali do końca wyścigu, a Polacy zmuszeni byli do wykręcenia dodatkowego karnego kółka przed linią mety.
Tym samym, to J. Feitsma wraz z załogą zostali zwycięzcami regat. Załoga P. Zbroi musiała się zadowolić drugim miejscem. Choć obiektywnie jest to bardzo dobry rezultat i prawdopodobnie pozwoli na kolejny awans w światowym rankingu, tak jednak rosnący w czasie regat apetyt na zwycięstwo był zdecydowanie większy 🙂

Pełne wyniki oraz uaktualnianą relację zdjęciową można znaleźć na stronie organizatorów regat:
http://events.heizkoerper-sailingteam.de/index.php?id=34

Szczecinianie płynęli w następującym składzie:
1) Maciej Gonerko – trymer żagli przednich,
2) Marek Prokopiak – dziobowy,
3) Krzysztof Żełudziewicz – trymer grota,
4) Patryk Zbroja – sternik

Partnerami załogi są:
– Miasto Szczecin – team bierze udział w programie Ambasadorzy Szczecina promującym Szczecin Floating Garden,
– Marina Hotele sp. z o.o. – właściciel portu jachtowego w Szczecinie
– polski przedstawiciel włoskiej firmy SLAM, specjalizującej się w odzieży sportowej,
– polski przedstawiciel brytyjskiej firmy HOLT, producenta osprzętu jachtowego.
– Polish Match Tour – organizator cyklu regat meczowych, szczecińska załoga wchodzi w skład Polish Match Team, zrzeszającym czołowe polskie teamy regatowe.

Zapraszamy również do odwiedzin profilu załogi na FB:
http://www.facebook.com/pages/Patryk-Zbroja-Yacht-Racing-Team/152117631464946?ref=hl
fotografie z materiałów organizatorów

Komentarze