Słynni piraci: Stede Bonnet

0
2897

Stede Bonnet był ex-majorem i właścicielem plantacji na Barbadosie. Z powodu niezwykłej kurtuazji uważany był za „pirata dżentelmena”, co czyniło z niego jednego z najbardziej interesujących i unikalnych karaibskich piratów w historii. Nie miał szczególnych osiągnięć jako pirat, a swoją sławę zawdzięczał działaniom niezwiązanym z piractwem.

Bonnet urodził się w Anglii w 1680 roku. Kiedy osiągnął słuszny wiek, rozpoczął służbę w armii. Wraz z żoną zamieszkał w dużym majątku w pobliżu Bridgetown na Barbadosie zaraz po przejściu w stan spoczynku. Jego plantacje cukru przynosiły odpowiednie dochody, aby mógł wieść spokojny tryb życia. Niespodziewanie, w 1717 roku ten pan w średnim wieku zajął się piractwem – bez żadnego konkretnego powodu. Plotka głosi, że Bonnet zszedł na złą drogę z powodu nieustannych awantur z żoną, lub był zwyczajnie znudzony dotychczasowym życiem.

Stede spędził na morzu niewiele czasu i nie miał pojęcia o sposobie życia piratów. Dlatego, w przeciwieństwie do innych, Bonnet kupił swój statek! Był to slup „Revenge” uzbrojony w 10 dział. Zatrudnił też około 70 marynarzy z lokalnych miast i rozpoczął swoją „przygodę” na Morzu Karaibskim. Ponieważ był niezwykle niekompetentnym marynarzem i niedoświadczonym liderem, uniknął obalenia tylko dzięki temu, że odpowiednio opłacał ludzi. Jednak Stede’owi udało się jakimś sposobem przechwycić i splądrować kilka mniejszych statków u wybrzeży Wirginii i Karoliny, głównie dzięki umiejętnościom jego załogi.

Na Florydzie Bonnet natknął się na budzącego grozę pirata Czarnobrodego i jego statek „Queen’s Anne Revenge”. Niesławny Edward Teach złożył wizytę na „Revenge” i szybko zorientował się, że Stede był całkiem przyjemnym piratem o dobrych manierach. Stali się towarzyszami i wyruszyli razem. Wkrótce po tym, Teach przekonał Bonneta, aby zrezygnował z dowodzenia statkiem ze względu na swoją bezużyteczność. Stede zgodził się i został „gościem” na „Queen’s Anne Revenge”. Jeden z członków załogi Czarnobrodego przejął dowodzenie na „Revenge”, a załoga statku go zaakceptowała.

Po słynnym oblężeniu Charles Town w Południowej Karolinie, którego Bonnet był obserwatorem, skorzystał z rady Teacha i udał się do Bath Town w Północnej Karolinie, aby uzyskać amnestię od gubernatora Edena. Bonnet zdecydował, że byłoby lepiej dla niego, kiedy będzie pracował jako kaper podczas wojny z Hiszpanią zwłaszcza, że ponownie pełniłby funkcję kapitana.

Jednak Bonnet został oszukany. Czarnobrody zabrał wszystkie kosztowności i zostawił mu „Revenge” i 25 załogantów na bezludnej wyspie. Stede przejął ponownie kontrolę nad „Revenge”, wyruszył w kierunku Wysp Dziewiczych. Poprzysiągł Czarnobrodemu zemstę, choć nie był w stanie zrealizować swych gróźb.

Zwykle piraci, którzy otrzymali amnestię powracali do pirackiego procederu. Tak było też w przypadku Bonneta. Nie minęło wiele czasu, a zmienił nazwę swego statku na „Royal James” i ponownie zajął się piractwem. Stede pływał teraz mając już jakieś doświadczenie i z łatwością splądrował kilka statków u wybrzeży Wirginii. Kiedy zatrzymał się w małym porcie w Karolinie Północnej, aby dokonać kilku napraw, splądrował sąsiadujący statek, a wiadomość o jego poczynaniach dotarła do władz Charles Town.

Prócz niego inni piraci, jak Charles Vane, dawali się we znaki w rejonie Karaibów. Tak więc władze lokalne postanowiły wynająć tutejszego armatora, Williama Rhetta, aby zajął się tropieniem piratów. Rhett miał dwa slupy: „Henry” z 70 ludźmi na pokładzie pod dowództwem kapitana Mastersa i „Sea Nymph” z 60 ludźmi, z kapitanem Hallem na czele.

W październiku 1718 roku łowcy piratów zaatakowali okręt flagowy Bonnet’a. Walka trwała 5 godzin, aż w końcu Stede został zmuszony do poddania się. Rhett był bardzo zaskoczony, kiedy dowiedział się, że Bonnet ścigał Charlesa Vane’a. Piraci zostali zabrani do Charles Town, gdzie mieszczanie rozpoznali Bonneta jako członka załogi Czarnobrodego, podczas niesławnego oblężenia miasta.

Przed procesem Bonnet był uwięziony w prywatnym domu, stamtąd wysłał do gubernatora list z prośbą o przebaczenie. Próbował także uciec, ale nie powiodło się. Stede Bonnet został skazany i powieszony w listopadzie 1718 roku wraz z 30 innymi piratami.

 

Tłum. Izabela Kaleta

Źródło: www.thewayofthepirates.com 

 

HISTORIA PIRACTWA W PIGUŁCE

Słynni piraci: Bartholomew Roberts

Słynni piraci: Anne Bonny 

Słynni piraci: Benjamin Hornigold

Słynni piraci: Edward Teach – Czarnobrody 

Słynni piraci: Calico Jack Rackham

Słynni piraci: Charles Vane

Słynni piraci: Cheung Po Tsai

Słynni piraci: Edward England

Słynni piraci: Edward Low

Słynni piraci: Howell Davis

Słynni piraci: Henry Every

Słynni piraci: Christopher Mygns

Słynni piraci: Francois L’ollonais

Słynni piraci: Samuel Bellamy 

Słynni piraci: Mary Read

Słynni piraci: Thomas Tew

Komentarze